Po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej 24 lutego, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła pakiet sankcji wobec Rosji, zatwierdzony przez europejskich przywódców.
Uwagi wstępne przewodniczącej Ursuli von der Leyen na wspólnej konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego Charles’a Michela i prezydenta Emmanuela Macrona po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej 24 lutego 2022 r.
Dzisiejsze wydarzenia są momentem przełomowym dla Europy. Bomby spadają na niewinne kobiety, mężczyzn i dzieci. Ludzie boją się o swoje życie; ludzie umierają. I to wszystko dzieje się w 2022 r., w sercu Europy. Prezydent Putin postanowił sprowadzić wojnę z powrotem do Europy. Jest to inwazja na Ukrainę w pełnym tego słowa znaczeniu. Zasadniczo stawia to pod znakiem zapytania nasz pokojowy ład.
Powiem jednak to: Unia Europejska jest zjednoczona. Dziś wieczorem europejscy przywódcy gremialnie potępili ten karygodny i niesprowokowany atak. Teraz musimy stanąć na wysokości zadania. Kreml zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Wyraźnie świadczy o tym pakiet masowych i ukierunkowanych sankcji zatwierdzony dziś przez europejskich przywódców. Będą one miały ogromny wpływ na rosyjską gospodarkę i elitę polityczną. Pakiet sankcji opiera się na pięciu filarach: pierwszy to sektor finansowy; drugi – sektor energetyczny; trzeci – sektor transportowy; czwarty – kontrola eksportu i zakaz finansowania eksportu; i piąty – polityka wizowa. Pozwolę sobie zwrócić uwagę na niektóre z najważniejszych kwestii.
Po pierwsze, pakiet obejmuje sankcje finansowe, które ograniczą dostęp Rosji do najważniejszych rynków kapitałowych. Chcemy uderzyć w 70 proc. rosyjskiego rynku bankowego, ale także w kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym w dziedzinie obronności. Sankcje podniosą koszty finansowania zewnętrznego Rosji, zwiększą inflację i stopniowo osłabią rosyjską bazę przemysłową. Chcemy też uderzyć w członków rosyjskiej elity, zakazując przyjmowania od nich nowych depozytów, tak aby nie mogli już ukrywać swoich pieniędzy w bezpiecznych miejscach w Europie.
Drugi główny filar dotyczy sektora energetycznego – kluczowego obszaru gospodarki, który przynosi państwu rosyjskiemu szczególne korzyści. Nasz zakaz eksportu uderzy w sektor ropy naftowej, uniemożliwiając Rosji modernizację rafinerii, które w 2019 r. przyniosły temu państwu dochody z eksportu w wysokości 24 mld euro.
Trzecim filarem jest zakaz sprzedaży rosyjskim liniom lotniczym wszelkich samolotów, części zamiennych i wyposażenia. Spowoduje to degradację kluczowego sektora rosyjskiej gospodarki i sieci połączeń w tym kraju. Trzy czwarte obecnej komercyjnej floty lotniczej Rosji pochodzi z fabryk w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Rosja jest więc w ogromnym stopniu uzależniona od tych państw.
Po czwarte, ograniczamy Rosji dostęp do kluczowych technologii. Technologii, których Rosja potrzebuje, aby zapewnić sobie w przyszłości dobrobyt – takich jak półprzewodniki i zaawansowane technologie.
I wreszcie – wizy. Dyplomaci i powiązane grupy oraz przedsiębiorcy nie będą już mieli uprzywilejowanego dostępu do Unii Europejskiej.
Jak zawsze, wprowadzamy te środki w ścisłej koordynacji z naszymi partnerami i sojusznikami. Są nimi oczywiście Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada i Norwegia, a teraz także Korea Południowa, Japonia czy na przykład Australia. Naszą siłą jest jedność. Kreml o tym wie. Robił, co mógł, żeby nas podzielić, ale poniósł porażkę. Osiągnął coś dokładnie odwrotnego – jesteśmy bardziej zjednoczeni i bardziej zdeterminowani niż kiedykolwiek wcześniej.
Podsumowując, chcę podkreślić, że wydarzenia na Ukrainie rzeczywiście oznaczają początek nowej ery. Nasza analiza musi być bardzo jasna: Putin próbuje podporządkować sobie zaprzyjaźnione europejskie państwo. Próbuje siłą na nowo kreślić mapę Europy. Nie może mu się to udać. I się nie uda.
Dziękuję Państwu za uwagę.
Nagranie wystąpienia dostępne pod poniższym linkiem: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-219105?&lg=INT