Rozmowy o “odmrożeniu”
– Zgodziliśmy się, że gdy tylko otrzymamy wyjaśnienia, wstrzymanie środków zostanie zniesione. Dla nas to rutynowe działanie – powiedział Hahn. Przypomniał jednocześnie, że KE w ciągu ostatnich dwóch lat blokowała różnym krajom wypłacanie środków 190 razy. W przypadku Polski stało się to po raz drugi. – Polski system wdrażania i kontroli Funduszy Europejskich działa bardzo dobrze. Może być wzorem dla innych krajów, jeśli chodzi o przejrzystość i rzetelność wydatkowania środków unijnych – podkreślił Hahn.

Minister Bieńkowska prognozuje, że odblokowanie pieniędzy może nastąpić na przełomie lutego i marca. Zapewniła, że Polska przygotuje dodatkowe procedury kontrolne, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. – Dokonamy przeglądu wszystkich projektów drogowych realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, aby potwierdzić, że nie ma w nich żadnych nieprawidłowości. W tych czynnościach jesteśmy już mocno zaawansowani. Opracujemy również podręcznik procedur antykorupcyjnych – powiedziałaBieńkowska.

Ponadto Komisja Europejska zaakceptowała polską propozycję znacznego zwiększenia poziomu dofinansowania unijnego do projektów kolejowych. Decyzja dotyczy także transportu szynowego w największych aglomeracjach. Pozwoli to zmaksymalizować wykorzystanie funduszy przeznaczonych na sektor kolejowy w programie Infrastruktura i Środowisko.

źródło: Link