Rozmowy o bezpieczeństwie

– Z tego, co widzę w Brukseli, Polska jest bardzo mocnym państwem członkowskim, bardzo silnym członkiem rodziny. Wiem, jak silne przekonania mają Polacy na temat członkostwa w UE – mówiła szefowa unijnej dyplomacji po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. – Odwiedzam Polskę również dlatego, by przekazać jasny komunikat, iż to poczucie jest podzielane we wszystkich zakątkach UE. Fakt, że Polska przyczynia się do rozwoju UE w tak zdeterminowany sposób jest czymś, co bardzo cenimy.

Mogherini przyjechała do Polski na miesiąc przed szczytem NATO, który odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca. Kilka dni temu Wysoka Przedstawiciel spotkała się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, by nakreślić nowy zakres współpracy UE z sojuszem. – Pracujemy nadal nad wspólną deklaracją, prace postępują dobrze, gdyż współpracujemy z NATO w wielu wspólnych dziedzinach, szczególnie jeśli chodzi o zagrożenia hybrydowe, nasze działania wojskowe także w basenie Morza Śródziemnego, Egejskiego, a szczególną uwagę zwracamy na zagrożenia cybernetyczne.

Z prezydentem Andrzejem Dudą szefowa unijnej dyplomacji rozmawiała także o roli Polski w rozwiązywaniu kryzysów m.in. na Ukrainie. W tym kontekście omawiano również relacje z Rosją. Poruszono także problemy związane z bezpieczeństwem energetycznym, w tym działania na poziomie Komisji Europejskiej wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

W południe w Belwederze Federica Mogherini spotkała się z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim. Tu także na pierwszym planie się omawiana była współpraca z NATO oraz przygotowania do warszawskiego szczytu.

To będzie świetna okazja, by podkreślić wszystkie obszary, w których Unia i NATO współpracują tworząc wartość dodaną, zarówno dla UE jak i NATO i wszystkich państw członkowskich – powiedziała Mogherini. Przed szczytem Wysoka Przedstawiciel ma opublikować założenia globalnej strategii UE – to dokument, który wyznaczy kierunki działania wspólnoty w polityce zagranicznej.

Popołudniowa sesja spotkań Federiki Mogherini to rozmowa z premier Beatą Szydło oraz roboczy lunch z szefem resortu obrony Antonim Macierewiczem.

Strona Federiki Mogherini