Roaming chudnie
Na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie roamingu od 1 lipca 2013 r. obniżone zostają o 36 proc. pułapy opłat za pobieranie danych, dzięki czemu korzystanie z map, oglądanie filmów, sprawdzanie emaili i korzystanie z portali społecznościowych podczas podróży w całej UE będzie tańsze.

Przesyłanie danych w roamingu będzie teraz – w 2013 r. – nawet o 91 proc. tańsze niż w 2007 r. W trakcie tego okresu wielkość rynku transmisji danych w roamingu wzrosła o 630 proc. Te dwie tendencje wskazują, że dzięki działaniom podjętym przez UE zarówno przed konsumentami, jak i przed operatorami sieci komórkowych otwierają się nowe znaczące możliwości.

Począwszy od 2007 r. UE doprowadziła do obniżenia cen detalicznych połączeń głosowych, wiadomości SMS i transmisji danych o ponad 80 proc.

Każdego roku kilka milionów Europejczyków wyjeżdża do Chorwacji, która przystąpiła do UE 1 lipca. W tym roku turyści wyjeżdżający do Chorwacji będą mogli poczynić ogromne oszczędności, ponieważ koszt transmisji danych zmniejszy się prawie 15 razy, a koszt wysłania wiadomości SMS lub realizacji połączenia telefonicznego z innym państwem UE będzie 10 razy niższy.

Nowe pułapy cenowe, które weszły w życie 1 lipca 2013 r., są następujące:

pobieranie danych lub korzystanie z internetu – 45 centów/megabajt (MB) (przy zastosowaniu naliczania za każdy kilobajt) + VAT (obniżka o 36 proc. w porównaniu z 2012 r.)
wykonywanie połączeń głosowych – 24 eurocenty/min + VAT (obniżka o 17 proc. w porównaniu z 2012 r.)
odebranie połączenia głosowego – 7 eurocentów/min + VAT (obniżka o 12,5 proc. w porównaniu z 2012 r.)
wysłanie wiadomości tekstowej – 8 eurocentów + VAT (obniżka o 11 proc. w porównaniu z 2012 r.)

źródło i więcej informacji: Link