Komisja Europejska ogłosiła zwycięzców tegorocznej edycji nagród REGIOSTARS za najlepsze projekty w obszarze polityki spójności w całej Unii Europejskiej. – Te nagrody pokazują, że jesteśmy w stanie osiągnąć doskonałe wyniki, gdy UE, państwa członkowskie, regiony i miasta pracują razem na rzecz jak najlepszego wykorzystania i wdrożenia funduszy i projektów UE – powiedziała komisarz Elisa Ferreira.
Po raz pierwszy w historii tegoroczna ceremonia REGIOSTARS, która odbyła się w trakcie Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, została przeprowadzona w pełni w formacie cyfrowym.
Sześcioro komisarzy wcieliło się w rolę gospodarzy, prowadząc uroczystość na odległość: komisarz ds. spójności i reform, Elisa Ferreira; wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości, Věra Jourová; komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, Mariya Gabriel; komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych, Nicolas Schmit; komisarz do spraw gospodarki, Paolo Gentiloni; oraz komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijus Sinkevičius. Jak wcześniej ogłoszono, w tegorocznym konkursie odnotowano największą liczbę zgłoszeń w historii (206) oraz dużą liczbę głosów w kategorii nagrody publiczności (33 000).
Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira skomentowała: – Chcę serdecznie pogratulować najlepszym projektom w obszarze polityki spójności UE w 2020 r. Beneficjenci projektów są gwiazdami unijnej polityki spójności, ponieważ to oni sprawiają, że nasza misja staje się rzeczywistością, tj. sprawiają, że Unia Europejska jest bardziej sprawiedliwa i spójna, dążąc do ujednolicenia poziomu życia i poprawiając dobrostan obywateli. Nagrody REGIOSTARS pokazują, że jesteśmy w stanie osiągnąć doskonałe wyniki, gdy UE, państwa członkowskie, regiony i miasta pracują razem na rzecz jak najlepszego wykorzystania i wdrożenia funduszy i projektów UE.
- W 1. kategorii nagrodę za „Transformację przemysłową na rzecz inteligentnej Europy” przyznano projektowi „ESA BIC Portugal – Promoting the space economy and the European Space Agency incubation program”, który jako pierwszy w Europie promuje technologie kosmiczne w innowacyjnych rozwiązaniach na rynkach innych niż kosmiczne i wygenerował dotąd 11,5 mln euro w ramach inwestycji oraz stworzył 100 miejsc pracy dla wysokiej klasy specjalistów w 30 innowacyjnych przedsiębiorstwach typu start-up.
- W kategorii „Gospodarka o obiegu zamkniętym dla ekologicznej Europy” (2. kategoria) zwycięzcą został projekt „TAKE THE COOL FOOD CHALLENGE – Take a bite out of climate change by making small changes to your diet” za swój wkład w zmniejszanie emisji dwutlenku węgla poprzez zachęcanie ludzi do stosowania zdrowej diety.
- Nagrodę w kategorii „Umiejętności i edukacja na rzecz cyfrowej Europy” (3. kategoria) przyznano projektowi E-SCHOOLS, PILOT PROJECT – Establishing a System for Developing Digitally Mature Schools, który pomógł 10% chorwackich szkół oraz około 50 tys. nauczycieli i 500 tys. uczniów w przejściu na nowy poziom kształcenia.
- Nagrodę w 4. kategorii, tj. „Zaangażowanie obywateli na rzecz europejskich miast opartych na zasadzie spójności”, otrzymał projekt „SHICC – Sustainable Housing for Inclusive and Cohesive Cities” wspierający organizacje demokratyczne, które budują domy dostępne cenowo dla osób o niskich i średnich dochodach, a następnie zarządzają tymi budynkami.
- W kategorii, która pojawiła się wyjątkowo w 2020 r. – „Wzmocnienie pozycji młodzieży na rzecz współpracy ponad granicami – 30 lat INTERREG” nagrodę przyznano projektowi „ENERGY@SCHOOL: Energy optimization and behavior change into schools of Central Europe ”za opracowanie programu szkolenia uczniów, tak by stali się odpowiedzialni za monitorowanie zużycia energii w swoich szkołach.
- Ponadto publiczność wybrała projekt „Time is now for change” („Teraz czas na zmiany”), doceniając jego wpływ na współpracę transgraniczną w zakresie poprawy jakości życia młodzieży.
Kontekst
REGIOSTARS to europejskie nagrody dla projektów finansowanych przez UE, które wykazują doskonałość i nowe podejścia w dziedzinie rozwoju regionalnego. Komisja Europejska rozpoczęła przyznawanie tych nagród w 2008 r. Z myślą o inspirowaniu innych regionów i kierowników projektów w całej Europie, projekty startujące w konkursie znajdują się w centrum działań komunikacyjnych na szczeblu europejskim. Co roku wręczane są nagrody w pięciu kategoriach oraz nagroda publiczności.