Praca dla UE – wyzwanie i szansa
Konferencja na temat pracy i staży w unijnych strukturach zorganizowana została przez Ambasadorkę Karier UE Agnieszkę Zakrzewską we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i Samorządem Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. W dwóch częściach tematycznych można było poznać możliwe ścieżki kariery oraz historie pracowników unijnych instytucji. W przerwie można było natomiast spróbować tradycyjnych specjałów, które zapewniło Ministerstwo Rolnictwa.

Czas i miejsce konferencji nie były przypadkowe, o czym mówiła witając uczestnikówAgnieszka Zakrzewska: – Jako Ambasadorka Karier UE na Uniwersytecie Warszawskim, cieszę się, że mogłam zorganizować konferencję właśnie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Właśnie trwa rekrutacja na dwa konkursy – administratorów i audytorów – dlatego tym bardziej dzisiejsze spotkanie jest potrzebne i pomoże rozwiać wiele wątpliwości.

Dlaczego warto starać się o pracę w strukturach UE, gdzie szukać informacji, a także o szkoleniach organizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych mówiła Beata Prądzyńska, zastępca dyrektora Biura Dyrektora Politycznego MSZ. O programie Ambasadorskim Kariery UE, na który właśnie trwa nabór mówiła natomiast Iwona Wojtczak, naczelnik Biura Dyrektora Politycznego MSZ. Zachęcała także do udziału w konkursach EPSO, a na dowód tego, że warto, zaprezentowała film o Polakach pracujących w instytucjach UE.

O pracy w Komisji Europejskiej, zarówno jej zaletach i wadach, mówił Rafał Rudnicki, szef Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Wspominał także swoją drogę do instytucji unijnych, która zaczęła się od pracy korespondenta w Brukseli dla Radia ZET, zaś do unijnego konkursu EPSO podszedł w celu przygotowania relacji reporterskiej na temat rekrutacji do instytucji UE. Jak podkreślałRudnicki, „nie można bać się nowych wyzwań i nie można bać się konkursów EPSO”. Opowiedział także jak ciekawa jest praca w instytucjach UE i jak wiele można się nauczyć.

Z kolei Ulrike Mangold z Europejskiego Urzędu Doboru Kadr (EPSO) razem Ambasadorką Karier UE Agnieszką Zakrzewską opowiadały o przebiegu rekrutacji na pracowników unijnych instytucji. Zaprezentowały m.in. wymogi, jakie stawia się przyszłym urzędnikom i sposoby weryfikowania ich predyspozycji. Zachęcały także do udziału w dwóch obecnie otwartych konkursach na administratorów i audytorów, podkreślając, że do testów wstępnych każdy można się przygotować bez względu profil czy ukończony kierunek studiów. Informacje o rekrutacji można znaleźć na stronie www.eu-careers.eu.

O możliwościach stażowych i pracy mówili także Tomasz Cybulski i Antoaneta Valkanovaz agencji zajmującej się ochroną granic zewnętrznych UE FRONTEX, której siedziba znajduje się w Warszawie, a 1/3 pracowników to właśnie Polacy. W agencji zatrudnienie można znaleźć zarówno jako stażysta (w tej chwili jest ich ponad dwudziestu), a także jako urzędnik kontraktowy czy tymczasowy. Aktualne oferty pracy i staży znajdują się na stronie agencjiFRONTEX.

W drugiej części konferencji poznaliśmy historie pracowników i byłych stażystów w instytucjach UE. O swojej drodze na stanowisko szefa działu Human Resources w agencji FRONTEX mówił Tomasz Cybulski. O doświadczeniu pracy w Komisji Europejskiej mówiłFilip Skawiński, analityk polityczny w Przedstawicielstwie KE w Warszawie. Wspomniał także o pozostałych współpracownikach, którzy posiadając bardzo różne wcześniejsze doświadczenia zawodowe, w Komisji Europejskiej odnaleźli wymarzoną pracę.

Staż w jednej z instytucji Unii Europejskiej może być świetną okazją do tego, by przekonać się jak wygląda praca w takiej instytucji i czy to jest właśnie praca dla nas. Mówiły o tym byłe stażystki w unijnych instytucjach – Anna Kurpanik w Komisji Europejskiej i Małgorzata Stelmach w Parlamencie Europejskim. Ich zdaniem, to doświadczenie nie tylko pozwala wiele się nauczyć dzięki ciekawym i odpowiedzialnym zadaniom, ale także procentuje w karierze zawodowej już po odbyciu stażu.

Na koniec do podejmowania wyzwań i zdobywania kolejnych doświadczeń namawiała Marta Piasecka, kierownik Biura Karier UW. Warto wspomnieć, że Biuro Karier UW jest zaangażowane w informowanie nt. możliwości kariery w instytucjach UE.

RELACJA Z KONFERENCJI: