Pomoc humanitarna dla Jemenu

Christos Stylianides, komisarz ds pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego, powiedział: “kryzys humanitarny w Jemenie osiągnął katastrofalne rozmiary i dotyka już 80% populacji kraju. Tyle ludzi już teraz potrzebuje niezbędnej pomocy humanitarnej. Dostarczamy bardzo potrzebną pomoc. Powinna nastąpić przerwa w działaniach zbrojnych, aby umożliwić organizacjom pomocowym w dotarciu do potrzebujących. Ponawiam moje wezwanie do stron walczących, aby przestrzegały międzynarodowe prawa humanitarne poprzez ochronę cywilów. “
Z € 12 mln, 10 mln € zostaną wykorzystane w celu zapewnienia żywności, służby zdrowia, wody, urządzeń sanitarnych, schronienia ludzi w Jemenie. 2 mln € – po € 1 milionie dla Dżibuti i Somalii – będą przetransferowane specjalnie na pomoc tysiącom uchodźców i repatriantów uciekających do Jemenu z krajów Rogu Afryki.

Tło
Więcej niż cztery miesiące od bieżącego konfliktu, istnieją poważne niedobory wody, żywności, leków i paliwa w całym Jemenie, dodając do tego niepewności spowodowanej regularnymi nalotami i walką na lądzie. Napływ uchodźców uciekających z Somalii i Jemenu kierujących się do sąsiedniego Dżibuti doprowadził do wyczerpania możliwości tego ostatniego.

Więcej przeczytacie na:http://ec.europa.eu/echo/files/aid/countries/factsheets/yemen_en.pdf