Polska Prezydencja – czas start!
Polska prezydencja rozpoczyna się w czasie, gdy przed Unią stoi wiele poważnych wyzwań, tak gospodarczych, jak i społecznych. Program i plan prac polskiej prezydencji jest odpowiedzią na te wyzwania. Już teraz Polska może liczyć na poparcie wielu krajów europejskich i instytucji wspólnotowych dla swoich celów. Jak pokazują badania, prezydencja ma także poparcie polskiego społeczeństwa – jednego z najbardziej euroentuzjastycznych w całej Unii. Celami najbliższych sześciu miesięcy będzie dążenie do pogłębienia integracji unijnego rynku, co zaowocuje większym tempem wzrostu gospodarczego. Będą to także starania o dalsze rozszerzenie Unii i zacieśnioną współpracę z sąsiadami, co zagwarantuje większą stabilność tego regionu świata, tak na południu jak i na wschodzie. Inny cel to wzmacnianie energetycznego, żywnościowego i militarnego bezpieczeństwa Europy. W trakcie polskiej prezydencji rozpoczyna się też bardzo ważna dyskusja o nowym budżecie dla Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Dzisiaj w Warszawie premier Donald Tusk gości przewodniczącego Rady Unii Europejskiej Hermana van Rompuy’a, przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz premiera Węgier Viktora Orbána, od którego symbolicznie odbierze przewodnictwo w Unii. Rozpoczęcie polskiego przewodnictwa uświetnią uroczystości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, połączone z premierą opery Karola Szymanowskiego „Król Roger”. Dla szerokiej publiczności, która chce świętować polską prezydencję, najwięcej atrakcji przygotowano na Placu Defilad. Podczas widowiska TU WARSZAWA, wystawianego na trzech połączonych multimedialnie scenach, zabrzmią najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej w wykonaniu polskich i zagranicznych artystów, zostaną pokazane oryginalne impresje filmowe oraz odbędzie się spektakularny pokaz sztucznych ogni wokół Pałacu Kultury. Współautor scenariusza Krzysztof Materna zaprosił zagraniczne gwiazdy do zaśpiewania znanych polskich piosenek – „Sen o Warszawie“, „W moim ogrodzie“ „Skłamałam“. Jednocześnie utwory te będą wykonywane obok mazurków Chopina, jazzowych utworów Krzysztofa Komedy i dzieł Wojciecha Kilara. Ponad trzy i półgodzinny koncert rozpocznie wykonanie hymnów Polski i Unii Europejskiej. W części pierwszej zabrzmią hity muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej. Kompozycje Fryderyka Chopina, Andrzeja Kurylewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara zagrają pianiści Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, orkiestra Sinfonia Varsovia, zespoły Tomasz Stańko Quintet, Me, Myself and I oraz skrzypek Sebastian Karpiel–Bułecka. Gościem specjalnym będzie amerykański trębacz Chris Botti. W drugiej części swoje przeboje wykonają Perfekt, Myslovitz, Lech Janerka i Kapela ze Wsi Warszawa. Ponadto na scenie pojawią się: grupa wokalna Manhattan Transfer, wokalista Michael Bolton, saksofonista Kenny G i wokalistki Angie Stone oraz Dolores O’Riordan (The Cranberries). W finale odbędzie się pokaz sztucznych ogni do utworu „Orawa” Wojciecha Kilara. Na zakończenie wieczoru w części trzeciej wystąpi z godzinnym show brytyjska legenda trip-hopu – Tricky. Widowisko TU WARSZAWA transmitowane będzie przez Program Pierwszy Telewizji Polskiej oraz Polskie Radio.

Pierwszy dzień polskiej prezydencji jest jednocześnie dniem otwarcia we Wrocławiu wspólnej siedziby Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej. Uroczystego otwarcia dokona Wiceprzewodnicząca KE Viviane Reding, która następnie uda się do Warszawy.