Za pośrednictwem mechanizmu ochrony ludności trwa nowa runda repatriacji obywateli UE. Do tej pory dzięki takiej pomocy zapewniono powrót do domów prawie 1400 mieszkańcom Unii Europejskiej. Polscy obywatele skorzystają z unijnego wsparcia podczas repatriacji z Czadu, Sudanu, Nepalu, Malediwów oraz – za pośrednictwem Wielkiej Brytanii – z Peru.
UE nadal pomaga państwom członkowskim UE w repatriacji obywateli przebywających za granicą z powodu rosnącej liczby ograniczeń w krajach trzecich. Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności Belgia przywiozła w ten weekend 223 obywateli UE z Tunezji. Niemcy organizują loty w celu sprowadzenia obywateli UE z Egiptu, Maroka, Tunezji, Filipin, Argentyny i Dominikany. Łotewskie samoloty przywiozą obywateli UE z Gruzji, a Litwa repatriuje Europejczyków z Indonezji. Czechy zorganizują loty repatriacyjne z Egiptu, Wietnamu i Filipin.
Polska będzie repatriować obywateli z Czadu, Sudanu, Nepalu i Malediwów, a Wielka Brytania zapewni transport obywateli Wielkiej Brytanii i obywateli UE przebywających obecnie w Peru.
Od początku wybuchu epidemii Unijny Mechanizm Ochrony Ludności ułatwił jak dotąd repatriację 1381 obywateli UE z Wuhan, Japonii, Oakland, Maroka i Tunezji.
Zarówno wysoki przedstawiciel / wiceprzewodniczącyJosep Borrell, jak i komisarz ds. zarządzania kryzysowego, Janez Lenarčič, wraz z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych i Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego, pracują nad wsparciem szybkiego powrotu obywateli UE z krajów trzecich.