Podsumowanie szczytu UE-Kanada

Na 17. szczycie między Unią Europejską a Kanadą, który odbył się 18 lipca w Montrealu, UE i Kanada potwierdziły swoją determinację, by wspólnie stawić czoła globalnym wyzwaniom w sposób, który wzmacnia oparty na zasadach porządek międzynarodowy, przynosi korzyści obywatelom i chroni planetę przed zagrożeniami związanymi ze zmianą klimatu. Przywódcy wyrazili wolę szybkiego i skoordynowanego działania w celu sprostania wyzwaniom stojącym przed wielostronnym systemem handlowym.

„UE i Kanada uważają, że kwestie globalne wymagają rozwiązań wielostronnych. Razem wysyłamy wyraźny komunikat, że współpraca międzynarodowa jest korzystna dla wszystkich ”- powiedziała europejska komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström. – „Nigdzie nie jest to bardziej widoczne niż w naszych stosunkach handlowych. Prawie dwa lata od wejścia w życie CETA dostarcza konkretnych dowodów na wzajemne korzyści otwartego handlu. Eksport po obu stronach jest już gotowy, a nasze przedsiębiorstwa i obywatele już dostrzegają korzyści ”.

Unię Europejską reprezentował przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oraz wspomniana komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström, natomiast Kanadę reprezentował premier Justin Trudeau. Unia Europejska i Kanada uzgodniły po szczycie wspólną deklarację. Trzy lata po podpisaniu kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) i umowy o partnerstwie strategicznym (SPA) UE i Kanada podkreśliły postępy poczynione od tego czasu. Dzięki umowie handlowej między UE a Kanadą, która jest tymczasowo stosowana od września 2017 r., stosunki handlowe UE-Kanada stają się coraz silniejsze. Eksport UE do Kanady wzrósł ogólnie o 15% w 2018 r. w porównaniu z poprzednią 3-letnią średnią, jeszcze bardziej wzmacniając tym dodatnie saldo handlowe UE. Najbardziej znaczący wzrost eksportu odnotowano w szczególności w przypadku produktów przemysłowych, takich jak silniki spalinowe (ponad 100%), lokomotywy tramwajowe i części mebli oraz perfumy i kosmetyki. Te same tendencje odnotowano też dla kilku produktów rolnych, w tym owoców cytrusowych, sera, wina czy czekolady.

Umowa o partnerstwie strategicznym (SPA) doprowadziła do dalszego wzmocnienia dialogu politycznego i współpracy między Unią Europejską a Kanadą w wielu dziedzinach, od przeciwdziałania zmianie klimatu i innowacji po współpracę w dziedzinie współpracy na rzecz rozwoju i ochrony konsularnej. UE i Kanada zgodziły się rozwijać dwustronną współpracę cyfrową, koncentrując się na sztucznej inteligencji, obliczeniach kwantowych i ochronie wartości demokratycznych w cyfrowym świecie. Na szczycie Unia Europejska i Kanada podpisały umowę o partnerstwie oceanicznym. Zarządzanie oceanem jest wspólnym wyzwaniem i odpowiedzialnością, a jedynie współpraca międzynarodowa może zapewnić ochronę i zrównoważone użytkowanie oceanów, ich zasobów i ekosystemów. Umowa zawiera wyraźne zobowiązania do zwalczania negatywnych skutków nielegalnych, nieraportowanych i nieuregulowanych połowów, zanieczyszczenia mórz i zmiany klimatu. Przyczyni się również do ułatwienia zrównoważonego rozwoju sektora morskiego oraz wdrożenia agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030. Obie strony z zadowoleniem przyjęły również zakończenie negocjacji w sprawie nowej umowy rejestrowania nazwisk pasażerów (PNR) między UE a Kanadą w oczekiwaniu na jej finalizację. Uznali istotną rolę tej umowy w zwiększaniu bezpieczeństwa przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności i ochrony danych osobowych. Przywódcy zgodzili się na wcześniejsze konsultacje i koordynację w kwestiach polityki zagranicznej. Wspólne oświadczenie pokazuje konsekwentną i zdecydowaną współpracę Unii Europejskiej i Kanady dotyczącą, między innymi, Ukrainy, Iranu, Chin, Syrii i Wenezueli. UE i Kanada rozszerzą praktyczną współpracę w celu wspierania demokracji w oparciu o nowe rozwiązania, które ułatwią Kanadzie udział w unijnych misjach obserwacji wyborów. Szczyt podsumował udaną współpracę między UE a Kanadą w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE i z zadowoleniem przyjął rozmieszczenie Kanady w misjach cywilnych UE na Ukrainie (EUAM Ukraine), Zachodnim Brzegu (EUPOL COPPS), Mali (EUCAP Sahel Mali) i w Iraku (EUAM Irak).

Więcej informacji na consilium.europa.eu.