Komiks „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” to historia o niesieniu pomocy uchodźcom, nadziei i męstwie. Głównym bohaterem tegorocznej edycji są nasi ukraińscy sąsiedzi oraz wszyscy Europejczycy, którzy otworzyli przed nimi swoje serca i domy.

Solidarni z Ukrainą

”Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” to piąty komiks z serii wydawanej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Bohaterowie Paneuropy – ci znani z poprzednich części jak czarownik Jan Twardowski, jak i ci nowi m.in. bogini światła i nadziei Zorza – jednoczą siły w starciu z zagrożeniem ze wschodu pragnącym wykorzystać tragedię uchodźców i zniszczyć jedność Europejczyków.

Historia opisana w komiksie dedykowana jest obywatelom Ukrainy, zmuszonym do opuszczenia swojej ojczyzny i szukania pomocy m.in. w Polsce, oraz tym wszystkim spośród nas, którzy wyciągnęli do nich pomocną dłoń. Osoby, które znalazły schronienie w naszym kraju, często uzyskiwały pomoc od instytucji realizujących inwestycje współfinansowane przez z fundusze europejskie.

Uchodźcy otrzymali możliwość wytchnienia m. in. w Rzeszowskich Piwnicach – interaktywnej instytucji kultury, Teatrze Pinokio czy w Mediatece Memo, które znajdują się w zrewitalizowanych budynkach w Śródmieściu Łodzi, Muzeum Zamkowym w Pszczynie lub w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w tym samym mieście. Uchodźcy poruszali się po Polsce dzięki inwestycjom infrastrukturalnym i transportowym, takim jak Dworzec Lokalny w Rzeszowie, Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie lub inwestycjom kolejowym realizowanym przez lokalnych i regionalnych przewoźników takich jak Koleje Śląskie czy Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

– Inwazja Rosji na Ukrainę to zbrodnia przeciwko pokojowi i przyczyna ucieczki do Unii Europejskiej ponad czterech milionów ludzi. Wspólnota nie pozostała bezczynna w obliczu kremlowskiej agresji. Uchodźcy mogą korzystać z prawa pobytu w UE, dostępu do rynku pracy, pomocy społecznej i zdrowotnej. Najmłodsi – dzieci i nastolatkowie – mogą się uczyć, a ci spośród nich, którzy przyjechali do Unii Europejskiej bez swoich bliskich, otrzymali opiekę prawną. W tym trudnym czasie, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego wykazali się empatią i ofiarnością. Samorządy – w tym miasto Łódź – zdolnością do szybkiego reagowania na potrzeby uchodźców. Jako Europejczycy zdaliśmy niezwykle wymagający egzamin – z czego mamy prawo i powinniśmy być dumni – tłumaczy Sebastian Rysz z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Komiks jest pracą zbiorową. Autorami scenariusza są Dominik Szcześniak i Berenika Kołomycka. Ilustracje wykonali debiutujący w serii „Paneuropa” Grzegorz Pawlak oraz pracujący przy poprzednich edycjach Wojciech Stefaniec i Robert Służały. Świetny łódzki rysownik Przemysław Truściński, autor okładek „Paneuropy” dedykowanych Łodzi w latach 2020-2022, tym razem dołączył do ekipy tworzącej komiks jako autor rysunków ilustrujących fabułę. Rafał Szłapa, którego prace pojawią się w „Paneuropie” po raz trzeci, przyznaje, że po latach pracy nad serią, darzy bohaterów szczególną sympatią.

Zacząłem swoją pracę z Paneuropą w 2021, kiedy komiks był poświęcony walce z pandemią COVID-19. Po raz pierwszy narysowałem wtedy postać czarnoksiężnika Twardowskiego czy alchemika Sędziwoja. Rysowanie komiksu o tematyce społecznej daje ogromną satysfakcję zawodową – szczególnie, jeżeli mogę pomóc w dotarciu do czytelników z informacjami na temat wsparcia uchodźców z Ukrainy – tak jak to się dzieje w tym roku. Dodatkowo, Paneuropa zawsze pozostawia miejsce na scenie dla nowych postaci, których tworzenie dla rysownika to prawdziwa frajda.

Poza czołówką polskich rysowników, do tworzenia tegorocznego komiksu zaproszeni zostali twórcy z Ukrainy. – Ten komiks nie mógłby powstać bez nich. Autorem okładki przedstawiającej podróż uchodźców do Polski i przez nasz kraj jest ceniony rysownik Igor Barańko. Za narysowanie pierwszej części historii odpowiedzialne były Daria Bariamova i Dana Vitkovska, które w niezwykle sugestywny sposób zilustrowały pierwsze chwile uchodźców w Unii Europejskiej. Komiks będzie dostępny również w wersji ukraińskiej – bo do Ukraińców jest również skierowany. Liczymy na to, że znajdzie uznanie szczególnie wśród młodzieży i będzie oczywistym znakiem troski, jaką Europejczycy okazywali i ciągle okazują naszym sąsiadom w tak trudnych dla nich chwilach. Rafał Szłapa

Premiera komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” odbędzie się podczas Międzynarodowego Festiwalu Gier i Komiksu w Łodzi w dniach 7-8 października w Atlas Arenie. Na stoisku Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce będzie można spotkać twórców i otrzymać bezpłatny, własnoręcznie zadedykowany egzemplarz wraz z gadżetami. Papierowe wersje polska i ukraińska zostanie uzupełniona angielskim wydaniem w wersji elektronicznej, dostępnej na stronie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w dniu premiery (https://poland.representation.ec.europa.eu).

Fani komiksu będą mogli również spotkać się z autorami tegorocznej Paneuropy podczas Targów Książki w Katowicach w dniach 3-5 listopada w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Partnerami komiksu „Paneuropa. Solidarni z Ukrainą” są: Miasto Łódź, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC 1 w Łodzi, Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi, Miasto Rzeszów, Miasto Pszczyna, powiat pszczyński, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Fundacja Dom Ukraiński w Warszawie, Fundacja Historia i Kultura oraz Targi Książki w Katowicach.