Pacjenci ewakuowani z Ukrainy

Unia Europejska zapewniła 10 tys. łóżek szpitalnych w całej Europie dla pacjentów ewakuowanych z Ukrainy. Poinformowała o tym komisarz Stella Kyriakides, która odwiedziła Polskę.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE Stella Kyriakides odwiedziła w poniedziałek (7 marca) Polskę. Wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim udała się do szpitala w Rzeszowie, w którym leczeni są pacjenci z Ukrainy oraz do punktu recepcyjnego w Korczowej.

Komisarz Kyriakides na wspólnej konferencji z ministrem Niedzielskim podziękowała Polakom za pomoc dla uchodźców z Ukrainy. – Jako Europa stoimy po stronie Polski w tych wysiłkach, podobnie jak po stronie Ukrainy. Jest to europejska solidarność i wartości europejskie – powiedziała. – Chciałbym podziękować Polakom, organizacjom pracującym w terenie, lekarzom, pielęgniarkom, ochotnikom za otwarte serca i pomoc w tej bolesnej sytuacji.

Kyriakides podkreśliła, jak ważne jest to, by pacjenci ewakuowani z Ukrainy mogli kontynuować terapię. – Jestem tu wspierać Polskę w każdy możliwy sposób(…) Zabezpieczyliśmy ponad 10 000 łóżek szpitalnych w innych państwach członkowskich, aby móc przenieść pacjentów potrzebujących opieki. Są to łóżka pediatryczne i onkologiczne oraz dla osób z oparzeniami – powiedziała.

– We współpracy z Unią Europejską chcemy znaleźć rozwiązania w zakresie przenoszenia ukraińskich pacjentów do szpitali w Europie, w tym dzieci wymagających długotrwałego leczenia –powiedział w minister zdrowia Adam Niedzielski. – To, co widzimy w tym miejscu, jest jedną z konsekwencji agresji, jest to obraz, który sprawia wrażenie –dodał Niedzielski przed punktem recepcyjnym dla uchodźców w Młynach koło Korczowej (woj. podkarpackie).