Odkrywanie Europy koleją

2 czerwca trzy młode dziennikarki europejskie rozpoczęły dwutygodniową podróż koleją, aby poznać projekty finansowane z funduszy unijnych oraz miasta i ich mieszkańców w pięciu krajach.

Odkrywanie Europy koleją

Podróż rozpoczęły w Polsce, odwiedzając Kraków i Katowice, następnie wyruszą do Ołomuńca w Czechach, Wiednia i Grazu w Austrii, Lublany w Słowenii, aby podróż zakończyć w Gorizii we Włoszech.

Celem inicjatywy #EUinMyRegion Train Trip jest zaoferowanie młodym dziennikarzom niezapomnianej drogi odkrywania Europy i jej niezwykłych projektów finansowanych przez UE. W trakcie podróży dziennikarki zanurzą się w tętniących życiem kulturach siedmiu miast, zrobią wspaniałe zdjęcia, wezmą udział w lokalnych wydarzeniach i będą rozmawiać z mieszkańcami o swoich miastach i społecznościach. Trasa, którą będą podróżować, zapewnia zróżnicowaną reprezentację Europy i prezentuje różne obszary wsparcia UE, takie jak sprawiedliwa transformacja, kultura, rozwój obszarów miejskich i MŚP.

Trzy podróżniczki to: Ani Arveladze (dziennikarka wideo w Euronews Georgia), Laura Bannier (zastępczyni redaktora virgule.lu, Luksemburg) i Mateja Kelemenic (dziennikarka w radiu HRT, Chorwacja). W zeszłym roku wygrały Nagrodę im. Megalizzi-Niedzielskiego dla Aspirujących Dziennikarzy oraz konkurs fotograficzny Youth4RegionsEN•••.

Podczas swojej podróży Ani, Laura i Mateja zainspirują innych młodych Europejczyków do podróżowania pociągiem, czyli wyboru bardziej przyjaznej dla środowiska opcji podróży, demonstrując łatwość korzystania z niej i dostępność ponad granicami. Dowiodą również, że projekty finansowane przez UE można znaleźć w każdym zakątku miasta.