Nowy Bauhaus: wizja przyszłej Europy

Nowy Europejski Bauhaus (NEB) to koncepcja rozwoju Europy ogłoszona po raz pierwszy przez Ursulę von der Leyen w orędziu o stanie Unii we wrześniu 2020 r. To europejska odpowiedź na kryzys ekologiczny i epidemiologiczny, z jakim boryka się obecnie cały świat, a także twórczy sposób wdrożenia w życie idei Europejskiego Zielonego Ładu. Plany budowy NEB są już dostępne on-line.

NEB nawiązuje to słynnej szkoły Bauhausu, która istniała w Niemczech w latach 2019-2033 i związanego z nią ruchu architektoniczno-artystyczno-filozoficznego, którego głównym przesłaniem było łączenie sztuki z nowoczesną technologią, funkcjonalnością i społeczną użytecznością.

To propozycja nowego sposobu budowania, nowego podejścia i nowego sposobu życia w Europie po pandemii, która ma zostać opracowana wspólnie przez architektów, projektantów, inżynierów, naukowców, artystów i społeczeństwo obywatelskie. Podobnie jak pierwotny Bauhaus ma łączyć w sobie estetykę z funkcjonalnością, powszechną dostępnością i nowoczesnymi technologiami dodatkowo z bardzo mocnym naciskiem na ekologię.

Wszystkie osoby i podmioty zainteresowane współtworzeniem nowego kulturowego kształtu Europy w ramach inicjatywy Nowego Europejskiego Bauhausu zachęcamy do odwiedzenia strony https://europa.eu/new-european-bauhaus/index_pl, uczestnictwa w forum oraz do rejestracji w charakterze partnera inicjatywy NEB.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach:

Fot. AdobeStock