Nowe Galileo
Pierwszy kontrakt, obejmujący 8 satelitów, został podpisany z firmą OHB System AG (Niemcy) i opiewa na kwotę około 250 mln euro. Druga umowa została podpisana z Arianespace (Francja) i dotyczy zarezerwowania do trzech możliwości wyniesienia satelitów na orbitę za pośrednictwem rakiet Ariane 5 (opłata za rezerwację w wysokości 30 mln euro). Trzeci kontrakt został podpisany z Astrium SAS (Francja) w celu dostosowania istniejącej rakiety Ariane 5 do wyniesienia każdorazowo na orbitę czterech satelitów programu Galileo i opiewa na kwotę w wysokości około 30 mln euro.

Satelity Galileo są obecnie wystrzeliwane parami za pomocą rosyjskich rakiet Sojuz. Dzięki wysoce konkurencyjnej ofercie dostawcy i rosnącej liczbie satelitów, które zostaną wyniesione na orbitę do 2014 r., Komisja jest w stanie przyspieszyć proces tworzenia systemu.

Dla programu Galileo podpisanie umów oznacza konkretne i terminowe wdrożenie programu w ramach przewidzianego budżetu. Jestem dumny, że zdołaliśmy przyspieszyć dostawy satelitów i rakiet nośnych. Oznacza to, że Europejczycy będą mogli wykorzystać możliwości ulepszonej nawigacji satelitarnej w ramach Galileo już w 2014 r. Jestem dumny także z tego, że Europa posiada wysoce konkurencyjny przemysł kosmiczny, będący w stanie zrealizować tak ambitny i zaawansowany technicznie program – powiedział Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorczość.

Więcej informacji o programie Galileo: Link
Zobacz również dokument MEMO/11/717 Link