Nowa szczepionka na COVID-19

Komisja Europejska zatwierdza dostosowaną szczepionkę przeciwko COVID-19 w obliczu jesiennych kampanii szczepień w państwach członkowskich.

Visit of Stella Kyriakides, European Commissioner, to Lithuania

KE zatwierdziła szczepionkę Comirnaty przeciwko COVID-19, dostosowaną do nowego wariantu wirusa – XBB.1.5, którą opracowała firma BioNTech-Pfizer. Szczepionka oznacza kolejny ważny krok w walce z tą chorobą. Nowe warianty COVID-19 wymusiły już tym samym trzykrotne modyfikacje składu preparatu.

Szczepionkę dopuszczono do stosowania u dorosłych, dzieci i niemowląt w wieku powyżej 6 miesięcy. Zgodnie z wcześniejszymi zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) osoby dorosłe oraz dzieci w wieku od 5 lat, którzy wymagają zaszczepienia, powinni otrzymać pojedynczą dawkę, niezależnie od ich historii szczepień przeciwko COVID-19.

Przed zatwierdzeniem szczepionkę poddano rygorystycznej ocenie Europejskiej Agencji Leków w trybie mechanizmu przyspieszonej oceny. Komisja zatwierdziła dostosowany preparat w trybie przyspieszonym, aby państwa członkowskie mogły przygotować się na czas do jesienno-zimowych kampanii szczepień.

Z radością przyjęłam wiadomość o zatwierdzeniu w tak dobrym momencie dostosowanej szczepionki, która będzie skierowana przeciwko nowym i szybko rozprzestrzeniającym się wariantom COVID-19.W nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym COVID-19 będzie krążył w społeczeństwie wraz z grypą sezonową. Musimy być na to przygotowani. Taki zdwojony atak oznacza, że ryzyko zachorowania wśród osób szczególnie narażonych wzrośnie, a szpitale i pracownicy służby zdrowia znajdą się pod dodatkową presją. Szczepienia są najskuteczniejszą bronią w walce z obydwoma wirusami, dlatego też zachęcam wszystkie kwalifikujące się osoby do zastosowania się do zaleceń naukowców i jak najszybszego zaszczepienia się, w szczególności osoby z grup podwyższonego ryzyka. Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności – 31/08/2023

Kontekst

W ramach unijnej strategii dotyczącej szczepionek Komisja nieustannie gwarantuje państwom członkowskim dostęp do najnowszych dopuszczonych szczepionek przeciwko COVID-19 w liczbie potrzebnej do ochrony szczególnie narażonej części społeczeństwa oraz radzenia sobie z rozwojem epidemiologicznym wirusa.

Zgodnie z oświadczeniem ECDC-EMA w sprawie aktualizacji składu szczepionek przeciwko COVID-19 pod kątem nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2 firma BioNTech-Pfizer dostosowała swoją szczepionkę przeciwko COVID-19 do szczepu XBB.1.5 Omikronu, który jest wariantem SARS-CoV-2. Dostosowana szczepionka ma ponadto zwiększyć zakres odporności na obecnie dominujące i pojawiające się nowe warianty.

Poprawka do umowy z BioNTech-Pfizer podpisana w maju 2023 r. daje gwarancję, że państwa członkowskie będą miały dostęp do szczepionek dostosowanych do nowych wariantów COVID-19 również w nadchodzących latach.

Więcej informacji: