Nobel dla „Dzieci pokoju
Decyzję o przeznaczeniu pieniędzy na dzieci dotknięte przez konflikty jednogłośnie podjęli: przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

– Było dla nas oczywiste, że pieniądze z Pokojowej Nagrody Nobla należy przeznaczyć na grupę najbardziej podatną na zagrożenia, grupę, która podczas wojen często cierpi najbardziej: na dzieci z całego świata. Chcemy, aby wszystkie dzieci mogły stale korzystać z ochrony swoich praw. Każda dziewczynka i każdy chłopiec na świecie powinni mieć możliwość rozwijania swoich talentów. Promowanie edukacji to też szansa na uczynienie pokoju czymś trwałym. Chcemy, aby »dzieci wojny« stały się »dziećmi pokoju« – powiedział przewodniczący Barroso.

Budżet projektów wyniesie w sumie 2 mln euro (kwota ta obejmuje dodatkowe finansowanie UE). Projekty dotrą do 23 tysięcy dzieci dotkniętych przez konflikty na całym świecie. Dostęp do podstawowego kształcenia i przyjaznej dzieciom przestrzeni uzyska:

– ok. 4 tysięcy dzieci syryjskich uchodźców w obozach na granicy syryjsko-irackiej;
– ponad 5 tysięcy kolumbijskich dzieci będących w większości uchodźcami w Ekwadorze;
– 11 tysięcy dzieci kongijskich wysiedleńców we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga i uchodźców w Etiopii;
– oraz 3 tysięcy pakistańskich dzieci w ogarniętej konfliktami północnej części kraju.

UNICEF wdroży projekt w Pakistanie. Międzynarodowe Przymierze Save the Children i Norweska Rada ds. Uchodźców będą pracować z dziećmi w Demokratycznej Republice Konga i Etiopii, UNHCR – w Kolumbii i Ekwadorze, a francuska organizacja ACTED zajmie się syryjskimi dziećmi w obozie dla uchodźców Domiz na północy Iraku. Organizacje to należą do najbardziej renomowanych partnerów Komisji Europejskiej w zakresie działań humanitarnych.

Projekty, które obejmie inicjatywa „Dzieci pokoju”, wchodzą w zakres kompetencji komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowegoKristaliny Georgijewej.

Unijna inicjatywa „Dzieci pokoju” nie będzie działaniem jednorazowym: w przyszłym roku zostaną udostępnione fundusze na kolejne projekty wspierające dzieci w strefach konfliktu.

źródło i więcej informacji: Link