Nagroda MEDIA w Cannes
Nagroda zostanie przedstawiona przez Androullę Vassiliou, europejską komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, na festiwalu filmowym w Cannes w niedzielę, 19 maja (w dzień 44. urodzin reżysera).Thomas Vinterberg podzieli się nagrodą ze współscenarzystą Tobiasem Lindholmem oraz z producentką Sisse Graum (Zentropa) za ich nowy wspólny projekt filmowy Kollektivet (Gmina, ang. The Commune), opowiadający historię życia w duńskiej gminie w latach siedemdziesiątych i którego produkcja ma się rozpocząć w przyszłym roku. Uroczystość wręczenia nagrody jest otwarta dla mediów i odbędzie się w Palais des Festivals (Cafe des Palmes) o godz. 11.30.

– Etap rozwoju projektu jest niewątpliwie kluczową i bardzo kreatywną częścią procesu tworzenia filmu. Bardzo cieszę się, że istnieje taka instytucja jak program MEDIA Unii Europejskiej, który docenia i wspiera twórczość filmową na jej najtrudniejszym etapie – powiedział Vinterberg.

– Jest to w pełni zasłużona nagroda dla jednego z największych europejskich talentów filmowych. Filmy Thomasa nigdy nie są zwyczajne: zawsze skłaniają do refleksji, są pięknie opowiedziane i wspaniale zagrane. Nie boi on się podejmowania ryzyka, a po światowym sukcesie jego filmu z 2012 r. „Jagten” (Polowanie), wszyscy z niecierpliwością oczekujemy kolejnej premiery. Jestem również zachwycona tym, że projekt, który jako pierwszy otrzymał nagrodę programu MEDIA w 2012 r. – „Le passé” Asghara Farhadiego – został w tym roku zakwalifikowany do konkursu głównego na festiwalu w Cannes – powiedziała komisarz Vassiliou.

źródło i więcej informacji: Link