W świetle trwającej rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie Rada przyjęła dziś kilka aktów prawnych, dzięki którym zyski netto pochodzące z nieoczekiwanych i nadzwyczajnych przychodów generowanych w wyniku stosowania unijnych sankcji i przyrastające w centralnych depozytach papierów wartościowych w UE mają być wykorzystywane na dalsze wsparcie wojskowe Ukrainy, a także na wsparcie jej przemysłu obronnego i odbudowy.
Oznacza to, że centralne depozyty papierów wartościowych przechowujące rosyjskie aktywa i rezerwy państwowe o wartości przekraczającej 1 mln EUR będą wnosić wkład finansowy ze swoich odpowiednich zysków netto przyrastających od 15 lutego 2024 r.
Kwoty z tych depozytów będą wypłacane UE dwa razy w roku i będą wykorzystywane do zapewnienia Ukrainie dalszego wsparcia wojskowego za pośrednictwem Europejskiego Instrument na rzecz Pokoju, a także do wspierania zdolności ukraińskiego przemysłu obronnego i zaspokajania potrzeb w zakresie odbudowy w ramach unijnych programów. Klucz podziału będzie następujący:
- Europejski Instrument na rzecz Pokoju – 90%
- unijne programy finansowane z budżetu UE – 10%.
Podział ten ten będzie weryfikowany raz w roku, a pierwsza weryfikacja zostanie przeprowadzona przed 1 stycznia 2025 r.
Centralne depozyty papierów wartościowych będą mogły tymczasowo zatrzymywać kwoty wynoszące około 10% wkładu finansowego w celu spełnienia ustawowych wymogów dotyczących kapitału i zarządzania ryzykiem w świetle wpływu wojny w Ukrainie na aktywa przechowywane przez te depozyty.
Kontekst
12 lutego 2024 r. Rada postanowiła, że centralne depozyty papierów wartościowych, które przechowują ponad 1 mln EUR aktywów i rezerw Centralnego Banku Rosji immobilizowanych na podstawie unijnych sankcji, muszą wydzielić nadzwyczajne salda gotówkowe przyrastające w wyniku unijnych sankcji oraz że nie wolno im dysponować wynikającymi z tego zyskami netto.
W drugą rocznicę nielegalnej, niczym niesprowokowanej i nieuzasadnionej pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę przywódcy G-7 ponownie potwierdzili w oświadczeniu z 24 lutego 2024 r. nieustające poparcie ze strony swoich państw dla prawa Ukrainy do samoobrony i zaangażowanie w bezpieczeństwo Ukrainy w długim okresie oraz zobowiązali się do zwiększenia pomocy w dziedzinie bezpieczeństwa na rzecz Ukrainy, a także podniesienia zdolności do produkcji i realizowania dostaw w celu udzielenia pomocy temu krajowi. W oświadczeniu z zadowoleniem przyjęto unijne akty prawne dotyczące nadzwyczajnych przychodów centralnych depozytów papierów wartościowych, które to przychody pochodzą z immobilizowanych aktywów państwowych Rosji, oraz zachęcono do podjęcia dalszych kroków, aby umożliwić ich wykorzystanie, zgodnie z mającymi zastosowanie zobowiązaniami umownymi i przepisami.