Miesięczny przegląd wiadomości na pomorzu

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości na Pomorzu z okresu 1 – 31 styczeń 2023

➡️ Trolejbusy w Gdynii zasilane energią słoneczną
W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisano oficjalnie umowę na unijne dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, które pomogą pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynkach użyteczności publicznej i samorządowej m.in. w Gdyni.

📢 https://tiny.pl/c9s1k

➡️ Debata dot. Europejskiego roku młodzieży – podsumowanie online
Zapraszamy do obejrzenia spotkania/ debaty dot. Podsumowania Europejskiego Roku młodzieży.

📢 https://youtu.be/hpspgqVJ5cw

➡️ Uroczystość zawieszenia wiechy na budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej
Na dachu budynku Centrum Opieki Wytchnieniowej 10 stycznia 2023 roku zawisła zielona wiecha. Będzie to miejsce, które ma stanowić bezpieczną przystań dla osób wymagających stałej opieki i wspierających ich bliskich. Na ten cel Fundacja Hospicyjna otrzymała dofinansowanie unijne przyznane decyzją Samorządu Województwa Pomorskiego.

📢 https://tiny.pl/c9sj7

➡️Mistrzostwa Europy Short Track – Gdańsk w Hali Olivia
Od 13-15 stycznia 2023 odbyły się Mistrzostwa Europy Short Track. Na wydarzeniu pojwili się najlepsi europejscy specjaliści w short traku, wśród nich znalazła się polska gwiazda, była mistrzyni Europy i medalistka światowych imprez Natalia Maliszewska oraz inni znakomici polscy zawodnicy.

📢 https://tiny.pl/c9s49

➡️ Politechnika Gdańska dostała czeki na ponad 76 mln zł od MEiN
Dwa czeki na blisko 76,5 mln zł przekazał władzom Politechniki Gdańskiej w czwartek, 5.01.23023 r., minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Pieniądze mają zostać wykorzystane m.in. na rozwój infrastrukturalny uczelni.

📢https://tiny.pl/c9snk

➡️ Zmarł Andrzej Dudziński, światowej sławy rysownik prasowy, grafik i karykaturzysta.
Andrzej Dudziński zmarł 17 stycznia 2023 roku. Rozgłos przyniosły mu rysunki satyryczne w amerykańskim New York Timesie z przełomu lat 70. i 80. Emigrant z Polski komentował swoimi ilustracjami sytuację w USA i na świecie. Po 1989 artysta wrócił do Polski, często odwiedzał Sopot, gdzie się urodził i spędził młodość.

📢https://tiny.pl/c9skt

➡️Komplet decyzji dla gazociągów lądowych projektu FSRU
Jak poinformowała minister Moskwa, Czesi są zainteresowani dostępem do gdańskiego terminala, m.in., żeby uniezależnić się od dostaw z kierunku niemieckiego. Im więcej połączeń, tym większa konkurencyjność, ale też większe bezpieczeństwo energetyczne.

📢https://tiny.pl/c9skk