14 szefów placówek konsularnych we Wrocławiu oraz dyrektor Biura Parlamanetu Europejskiego we Wrocławiu i p.o. dyrektora Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej podpisali list poparcia dla marszu równości, który odbędzie się 8 czerwca.
List Otwarty
Z okazji świętowanego w czerwcu Miesiąca Dumy, a także Marszu Równości, który odbędzie się we Wrocławiu 8 czerwca, Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego wraz z szefami placówek konsularnych we Wrocławiu kierują wyrazy poparcia dla całej społeczności LGBTIQ na Dolnym Śląsku, w Polsce, Europie i na całym świecie.
Obchodzony w czerwcu Miesiąc Dumy przypomina nam, że wszyscy, bez względu na orientację, tożsamość seksualną czy cechy indywidualne, mają takie same prawa, w tym prawo do miłości. Takie założenie stanowi podstawę normatywną w każdym porządku demokratycznym. Składamy tym samym hołd osobom, które na przestrzeni lat nie ustają w wysiłkach walki o prawa osób homoseksualnych, biseksualnych, transpłciowych, interseksualnych i queer, niejednokrotnie stając się ofiarami prześladowań, przemocy i nietolerancji, nie tylko indywidualnej, ale także instytucjonalnej.
Dwie dekady po dołączeniu do europejskiej wspólnoty, nie możemy zaprzestać walki o przestrzeganie tych praw tak, aby każdy członek i każda członkini europejskiej wspólnoty mieli taki sam dostęp do realizowania swoich potrzeb, aspiracji i zamierzeń. W Polsce stopniowo poprawiają się wskaźniki dotyczące eliminowania dyskryminacji z życia publicznego, jednak zmiany zachodzą bardzo powoli w porównaniu z innymi krajami europejskimi.– Ukazuje to opublikowany w marcu 2024 roku raport „Unia równości. Między założeniami a rzeczywistością”. Dlatego też należy podkreślić wagę marszów równości, które odbywają się od maja do października w różnych miastach Polski, angażując rzesze młodych ludzi , zarówno w dużych miastach jak i w mniejszych miejscowościach.
„Nadeszła chwila, by pokazać młodym ludziom, że możemy zbudować kontynent, na którym mogą być sobą, kochać, kogo chcą, i mierzyć tak wysoko, jak tylko zapragną” – mówiła w ostatnim Orędziu o stanie Unii Ursula von der Leyen. Dążenie do urzeczywistnienia wartości równości i niedyskryminacji stanowi jeden z sześciu priorytetów Komisji Europejskiej mijającej kadencji, wpisanych w Strategię na rzecz równości osób LGBTIQ na lata 2020-2025. Tymi samymi wartościami kierowali się posłowie i posłanki Parlamentu Europejskiego, ogłaszając w 2021 r. Unię Europejską strefą wolności dla osób LGBTIQ”.
Apelujemy zatem o bezwzględne przestrzeganie zasad równości i niedyskryminacji we wszystkich krajach Unii Europejskiej w takim samym stopniu, nie tylko na zasadzie symbolicznych deklaracji.
Podpisano:
Martin Kremer, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu
Krzysztof Bramorski, Konsul Honorowy Wielkiego Księstwa Luksemburga we Wrocławiu
Jesús García-Nieto Moreno, Konsul Honorowy Królestwa Hiszpanii we Wrocławiu
Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu
Dr Jędrzej Jachira, Konsul Honorowy Republiki Chile we Wrocławiu
Martin Kaczmarski, Konsul Honorowy Republiki Łotewskiej we Wrocławiu
Richard Stanislas Julien Kepinski, Konsul Honorowy Republiki Francji we Wrocławiu
Maria Keller, Konsul Honorowa Królestwa Danii we Wrocławiu
Tomasz Artur Kosoń, Konsul Honorowy Republiki Litewskiej we Wrocławiu
Monika Przemysława Kwiatosz, Konsul Honorowa Republiki Włoskiej we Wrocławiu
Krystyna Mikulanka, Konsul Honorowa Republiki Malty we Wrocławiu
Waldemar Siemiński, Konsul Honorowy Republiki Estońskiej we Wrocławiu
Piotr Słoniński, Konsul Honorowy Królestwa Szwecji we Wrocławiu
Bogdan Spiż, Konsul Honorowy Stanów Zjednoczonych Meksyku
Małgorzata Węgrzyn-Wysocka, Konsul Honorowa Republiki Finlandii we Wrocławiu
Wojciech Wysocki, p.o. Dyrektora Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce