Lekcja na 12 gwiazdek

Lekcja na 12 gwiazdek

Radymno, Czudec, Zakopane, Gorlice, Sanok, Krynica Zdrój, Nowosielce, Brzesko, Myślenice, Pilzno, Stary Sącz, Radomyśl Wielki, Dębica, Biecz, Kraków, Rzeszów, Jędrzejów, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Połaniec, Bodzentyn, Skalbmierz, Sandomierz, Jarosław to miejscowości, w których eksperci Stowarzyszenia Społeczno-Ekonomicznego ABSOLWENT przy WSIiZ w Rzeszowie spotkali się w roku szkolnym 2017/2018 z uczniami i uczennicami szkół średnich, aby w ramach warsztatów akcji edukacyjnej „Lekcja na 12 gwiazdek” rozmawiać o Unii Europejskiej.

Inicjatorem i współtwórcą przedsięwzięcia, którego celem jest zwiększenie wiedzy młodych Polaków o UE, ze szczególnym uwzględnieniem praktycznego wymiaru członkostwa Polski w UE i jego wpływu na codzienność młodych Polaków jak i ich bliskich, jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Lekcja na 12 gwiazdek

W ramach drugiej edycji kampanii, w roku szkolnym 2017/2018 przeprowadzono 26 warsztatów dla 722 uczniów i uczennic pochodzących z miejscowości do 50 tys. mieszkańców.

Uczestnicy warsztatów w sposób szczególny docenili sposób prowadzenia spotkań tj. możliwość dyskusji, pracy w grupach i prezentacji swoich opracowań, a także dobór tematyki oraz nowe pozyskane informacje.

Lekcja na 12 gwiazdek

Jak podsumowała Weronika z Brzeska, jedna z uczestniczek warsztatów, która przygotowała notkę o spotkaniu na szkolny portal: Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu. (…) Ta wiedza pozwoliła nam zmienić nasze stereotypowe myślenie. (…) Warsztaty były prowadzone innowacyjnym sposobem, w bardzo przyjaznej atmosferze. Chętnie angażowaliśmy się do wspólnej pracy i z uwagą słuchaliśmy nowych wiadomości. Każdy z nas dostał przydatne gadżety, a także plik broszur poszerzających nasze horyzonty myślowe. Zajęcia wspominamy jako niezapomniany czas, to z pewnością była lekcja na 12 gwiazdek! Warto podkreślić rolę szkół, a zwłaszcza nauczycieli biorących udział w kampanii, którzy w atmosferze otwartości stworzyli warunki do merytorycznych dyskusji. Nauczycielom też dedykowana jest publikacja zawierająca scenariusze zajęć realizowanych w ramach warsztatów w edycji 2017/2018.

Od września br. rozpocznie się kolejna edycja kampanii “Lekcja na 12 gwiazdek”, która potrwa do końca roku szkolnego 2018/2019. Tym razem, oprócz Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego, warsztaty realizowane będą również na Lubelszczyźnie. Uczniowie i nauczyciele zainteresowani udziałem proszeni są o kontakt z koordynatorką Ewą Nowak-Koprowicz, e-mail: enowak@wsiz.rzeszow.pl(link sends e-mail), tel. 17 866 13 05.