Kryzys ukraińsko-rosyjski: UE i USA gotowe na sankcje

Björn Seibert, szef gabinetu przewodniczącej von der Leyen, w piątek wieczorem odbył wideokonferencję z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem na temat rozwoju sytuacji na Ukrainie. Skoordynowano stanowiska na temat transatlantyckiego pakietu dotkliwych sankcji, które zostałyby błyskawicznie wprowadzone w przypadku dalszej agresji militarnej Rosji na Ukrainie. Omówiono także konkretne kroki wspierające ukraińską gospodarkę.

Ponadto wymieniono poglądy na temat strategicznego partnerstwa UE-USA w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz dodatkowych kroków, które zostaną podjęte w celu przygotowania się na wszelkie przyszłe zakłócenia dostaw energii do Europy. Współpraca energetyczna między UE a USA zacieśnia się, zgodnie ze wspólnym oświadczeniem prezydenta Joe Bidena i przewodniczącej Ursuli von der Leyen oraz po posiedzeniu Rady Energetycznej USA-UE, która odbyła się w Waszyngtonie w zeszłym tygodniu.

Zgodzono się również na zintensyfikowanie wspólnych działań związanych ze zwalczaniem skutków pandemii COVID-19 i globalnym bezpieczeństwem zdrowotnym, a także nad globalnym ożywieniem gospodarczym i partnerstwem w zakresie rozwoju międzynarodowej infrastruktury poprzez Global Gateway i inicjatywę Build Back Better World.