KIERUNEK EUROPA – największa europejska gra miejska wiosny 2021!

Już od godziny 9:30 drużyny zbierały się w okolicy punktów startowych umieszczonych w centralnych punktach każdego z miast. W Krakowie punkt startowy znajdował się tuż przy Wawelu – na placu Wielkiej Armii Napoleona, we Wrocławiu na placu Wolności, w Warszawie nad Wisłą – na skwerze Kahla obok pomnika syrenki, a w Gdańsku tuż obok pomnika Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Każda z drużyn odbierała pakiet startowy, następnie zaś drużyny rozproszyły się wokół miejsca startowego, czekając na początek rozgrywki. Niestety aura nie zawsze dopisała – we Wrocławiu w trakcie gry przeszła burza, w Gdańsku zabawę rozpoczęło oberwanie chmury, a w Warszawie nawałnica uderzyła w momencie wręczania nagród zwycięzcom. Mimo tego, w każdym z miast na starcie stawiła się ponad setka uczestników chętnych do walki o nagrody.

Kilkuosobowe drużyny w koszulkach z logo gry opanowały centra miast na większą część soboty, poszukując kolorowych postaci nawiązujących ubiorem do przyszłości Europy. Trasy zostały ułożone na kilkukilometrowy spacer, który łącznie zajmował graczom średnio około 3 godzin. Na uczestników czekało 10 zadań, prowadzonych przez animatorów oraz dwa zadania online, które wymagały od uczestników gry odnalezienia na trasie zabawy QR kodów. Pod nimi kryły się klipy audio i video, które przedstawiały dodatkowe zagadki dla graczy.

Prawie wszystkie zadania związane były z aktualnymi priorytetami Komisji Europejskiej oraz Europejskim Rokiem Kolei. Pojawiły się zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w sieci, prawdziwych informacji czy Europejskiego Zielonego Ładu. Gracze musieli np. uporządkować wersy  „Ody do radości” słuchając jego melodii czy odkryć cele Cyfrowej Dekady Europy. Nie zabrakło wyzwań logicznych i zręcznościowych, jak również punktowanych pytań sprawdzających wiedzę o Unii Europejskiej.

W każdej z gier zadania były identyczne. Łącznie można było w czasie gry zdobyć 110 punktów. Rekordziści – zwycięska drużyna z Gdańska – stracili jedynie pół punktu w czasie całej rozgrywki!

Na zwycięzców czekały pakiety atrakcyjnych nagród takich jak radia internetowe, smartwatche, aparaty instax czy przenośne głośniki.

W Gdańsku zwyciężyły drużyny, których kapitanami byli:

 1. Robert Szczawiński – 109,5 punktów
 2. Rafał Nowak – 109 punktów
 3. Magdalena Fiodorowicz-Przystasz – 106 punktów

W Warszawie zwyciężyły drużyny, których kapitanami byli:

 1. Jacek Stec – 106 punktów
 2. Anna Tułowiecka – 105 punktów
 3. Anna Biernacka-Rygiel – 105 punktów

W Krakowie zwyciężyły drużyny, których kapitanami byli:

 1. Magda Kaptur – 104 punkty
 2. Marta Huszlak – 100 punktów
 3. Paulina Mol – 99 punktów

We Wrocławiu zwyciężyły drużyny, których kapitanami byli:

 1. Marcin Kukuła – 108 punktów
 2. Małgorzata Kalbrun – 107 punktów
 3. Aleksandra Woźniak -102 punkty

Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali zestaw upominków dla gracza, w którym znalazły się m.in. pamiątkowa koszulka, bawełniany worek na plecy, kominy i modne ekologiczne woskowijki. Dla najmłodszych, którzy towarzyszyli rodzicom w rozgrywce, organizatorzy przygotowali upominki w postaci ekologicznych kartonowych wydzieranek z recyklingu.

Pozostałe zespoły zainteresowane informacją o liczbie zdobytych punktów w trakcie gry i miejscu prosimy o kontakt na adres: biuro@exploring.pl