KE zatwierdza umowę z Moderną

To szósta umowa w ramach unijnej strategii dotyczącej szczepionek. W umowie przewidziano zakup początkowo 80 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE oraz możliwość zamówienia dalszych 80 mln dawek. Mają one zostać dostarczone przez firmę farmaceutyczną Moderna, gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciw COVID-19.

Dzięki umowie z Moderną powiększony zostanie już i tak szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie, w ramach umów podpisanych dotychczas z AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, oraz zatwierdzonej umowy z CureVac. Ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione. Państwa członkowskie będą mogły również przekazywać dawki szczepionki w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierowywać ją do innych krajów europejskich.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: – Z wielkim zadowoleniem pragnę ogłosić zatwierdzenie dziś umowy ze spółką Moderna w sprawie zakupu nawet 160 mln dawek przyszłej szczepionki tej firmy. Jest to nasza szósta umowa z producentem szczepionek, a pracujemy jeszcze nad kolejną. Tworzymy jeden z najbardziej kompleksowych na świecie portfeli szczepionek przeciwko COVID-19, co w przyszłości pozwoli zapewnić Europejczykom dostęp do najbardziej obiecujących szczepionek, które są jeszcze na etapie opracowywania. Bezpieczna i skuteczna szczepionka może pomóc nam położyć kres pandemii i stopniowo wrócić do normalnego życia.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: – Ta umowa z Moderną jest kolejnym ważnym etapem naszej unijnej strategii dotyczącej szczepionek. Cieszę się, że zawarliśmy już sześć umów w sprawie szczepionek. Jest to wyraźny dowód na skuteczność Europejskiej Unii Zdrowotnej. Potwierdza to wymierność działań Unii Europejskiej na rzecz jej obywateli oraz stanowi model przyszłej współpracy w dziedzinie zdrowia. Aby wrócić do normalnego życia i przezwyciężyć pandemię, jak nigdy dotąd potrzebujemy bezpiecznej i skutecznej szczepionki. Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni.

Moderna to firma z USA, która jest pionierem w rozwoju nowej klasy szczepionek opartych na informacyjnym RNA (mRNA), transportowanym do komórek przez nanocząstki lipidowe. Prace nad stworzeniem platformy dla tego rodzaju szczepionek trwały całą dekadę. Podstawę tej technologii stanowi wykorzystywanie tych molekuł jako nośnika informacji, z pomocą których organizm jest w stanie sam wytwarzać białka i osiągać trwałą odporność na COVID-19.

Komisja podjęła decyzję o wsparciu tej szczepionki w oparciu o rzetelne podejście naukowe oraz analizę zastosowanej technologii i zdolności produkcyjnych w Europie, z myślą o zaspokojeniu zapotrzebowanie całej UE.

Fot. AdobeStock