KE negocjuje zakup szczepionki

Komisja zakończyła kolejne rozmowy z firmą Johnson&Johnson w celu zabezpieczenia przyszłej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Przewidywana umowa zapewniłaby możliwość zakupu w imieniu państw członkowskich UE w sumie 400 milionów dawek szczepionek, kiedy ta będzie już dostępna. Komisja prowadzi intensywne dyskusje także z innymi producentami szczepionek.

Komisja Europejska zakończyła wstępne rozmowy z firmą Johnson & Johnson na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Pierwsze pozytywne uzgodnienia miały miejsce z firmą Sanofi-GSK 31 lipca. Planowana umowa z firmą Johnson & Johnson zapewniłaby wszystkim państwom członkowskim UE możliwość zakupu szczepionki, jak również przekazania jej krajom o niższych i średnich dochodach w formie darów lub przekierowania do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, oczekuje się, że Komisja, na podstawie umowy ramowej, będzie miała możliwość wstępnego zakupu 200 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, a następnie dalszego zakupu dodatkowych 200 mln dawek. Komisja prowadzi również intensywne rozmowy z innymi producentami szczepionek.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała: Nasi obywatele i nasza gospodarka potrzebują bezpiecznej i skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Dzisiejsze rozmowy przybliżyły nas do osiągnięcia tego celu. Komisja nie szczędzi wysiłków, w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi i z przedsiębiorstwami farmaceutycznymi, aby aktywnie dążyć do osiągnięcia tego celu.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: Dzisiaj robimy kolejny krok w celu zapewnienia szybkiego dostępu do nowatorskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Będziemy kontynuować negocjacje w celu zapewnienia szerokiego wachlarza szczepionek dla naszych obywateli i świata. Bezpieczna i skuteczna szczepionka zdecydowanie przyczyni się do ochrony obywateli przed wirusem. Będziemy nadal pracować ramię w ramię z państwami członkowskimi, dopóki szczepionka nie dotrze do wszystkich.

Efektem zakończonych dzisiaj wstępnych rozmów ma być zawarcie umowy ramowej na zakup szczepionki, która zostanie sfinansowana z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, dysponującego środkami przeznaczonymi na stworzenie wachlarza potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy.

Kontekst

Zakończone dziś wstępne rozmowy z Janssen Pharmaceutica NV, jedną z firm należących do Janssen Pharmaceutical Companies grupy Johnson & Johnson to ważny krok na drodze do zawarcia umowy ramowej na zakup szczepionki, a tym samym do wdrożenia europejskiej strategii w dziedzinie szczepionek, przyjętej przez Komisję 17 czerwca 2020 r.  Celem tej strategii jest zapewnienie wszystkim obywatelom Europy, bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo szczepionek wysokiej jakości w ciągu 12–18 miesięcy. W tym celu Komisja we współpracy z państwami członkowskimi uzgodniła z producentami szczepionek umowy ramowe na zakup szczepionki, zastrzegające lub dające państwom członkowskim prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionek za określoną cenę, gdy tylko szczepionka będzie dostępna.

Komisja Europejska stawia sobie również za cel zagwarantowanie, że każdy, kto potrzebuje szczepionki, otrzyma ją w dowolnym miejscu na świecie, a nie tylko na terenie Unii. Nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni.

W tym celu od 4 maja 2020 r. Komisja zebrała niemal 16 mld euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa – globalnej kampanii na rzecz powszechnego dostępu do testów, leczenia i szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz globalnego ożywienia gospodarczego.