Jak Unia Europejska może pomóc Ci znaleźć pracę
Shopping centre

Jedną z kluczowych korzyści płynących z obywatelstwa UE jest swobodny przepływ pracowników. Unijne przepisy ułatwiają podjęcie pracy w innym państwie członkowskim i chronią prawa do zabezpieczenia społecznego po przeprowadzce. Nie musisz martwić się o uzyskanie pozwolenia na pracę w innym kraju UE, niezależnie od tego, czy mieszkasz w państwie, w którym pracujesz, czy nie.

Pracując zarówno w kraju zamieszkania, jak i w innym kraju UE, masz prawo oczekiwać takiego samego traktowania pod względem dostępu do miejsc pracy, warunków pracy oraz wszystkich innych korzyści socjalnych i podatkowych jak obywatele tego kraju. Prawo UE chroni również Twoje miejsce pracy, czyniąc nielegalnym dyskryminację ze względu na płeć, pochodzenie etniczne, przekonania religijne czy niepełnosprawność.

UE może pomóc Ci wkroczyć na rynek pracy, pomagając stworzyć idealne CV. Dzięki darmowej, dostępnej online platformie Europass możesz przygotować spersonalizowane CV i listy motywacyjne, dzięki którym przekażesz pracodawcom w całej Europie informacje o Twoich kwalifikacjach i umiejętnościach w jednym z 31 języków.

Możesz następnie dodać swoje CV do EURES – europejskiej bazy danych osób poszukujących pracy, aby uzyskać dostęp do ofert pracy zarówno w swoim kraju, jak i w całej UE. EURES pomaga dopasować osoby poszukujące pracy i pracodawców w Europie, oferując informacje o warunkach życia i pracy w wybranym kraju, a także szkolenia językowe, kursy integracyjne i inne wsparcie po rekrutacji.

W przypadku niektórych zawodów (np. lekarz, prawnik, nauczyciel, pielęgniarz, farmaceuta), może okazać się, że konieczne będzie uznanie Twoich kwalifikacji zawodowych w państwie członkowskim, do którego zamierzasz się przeprowadzić. Zapoznaj się z bazą danych kwalifikacji zawodowych UE. Pomoże Ci to znaleźć odpowiedni organ krajowy, który przeprowadzi Cię przez niezbędne formalności administracyjne, prowadzące do uznania kwalifikacji. Dla pewnej ograniczonej liczby zawodów istnieje też europejska legitymacja zawodowa, która umożliwia uznanie kwalifikacji online w innym kraju UE.

Po rozpoczęciu nowej pracy możesz mieć pewność że Twoje świadczenia z tytułu zabezpieczenia społecznego są chronione przez unijne prawo. Chociaż każde państwo członkowskie ma własny system zabezpieczenia społecznego, nadrzędne przepisy UE oznaczają, że płacisz składki tylko w jednym kraju, masz takie same prawa i obowiązki jak obywatele kraju, w którym jesteś ubezpieczony/-a, a przy ubieganiu się o świadczenie uwzględniane są Twoje poprzednie okresy ubezpieczenia, pracy lub zamieszkania w innych państwach. Warto wcześniej sprawdzić warunki ubiegania się o świadczenia w kraju, w którym pracujesz. Na przykład czas oczekiwania na zasiłek dla bezrobotnych jest różny w różnych państwach.

Co robić, jeśli musisz się przekwalifikować? W ramach europejskiego programu na rzecz umiejętności Unia jednoczy wysiłki, tak aby jak najwięcej osób i przedsiębiorstw mogło skorzystać z możliwości przekwalifikowania lub podniesienia kwalifikacji. Przykładowo, jedną z takich inicjatyw uruchomionych przez Unię jest pakt na rzecz umiejętności, który liczy 1 tys. członków i 14 wielkoskalowych partnerstw w strategicznych sektorach i którego członkowie zobowiązali się pomóc w podniesieniu kwalifikacji 6 milionom osób. Europejska platforma na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia oferuje informacje i zasoby dotyczące umiejętności cyfrowych, takie jak narzędzie samooceny. Ostatnio UE wprowadziła także unijną pulę talentów oraz partnerstwa w zakresie talentów z wybranymi partnerami trzecimi, aby pomóc dopasować umiejętności kandydatów, którzy chcą pracować w Europie, do potrzeb rynku pracy.

Dodatkowe informacje

Praca w UE

Zmiana miejsca zamieszkania i pracy w UE

Europass

EURES

Kwalifikacje zawodowe

Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego

Systemy zabezpieczenia społecznego w UE

Baza zawodów regulowanych

Europejski program na rzecz umiejętności

Pakt na rzecz umiejętności

Platforma umiejętności cyfrowych i zatrudnienia

Unijna pula talentów

Partnerstwa w zakresie talentów