Europejski Kongres Rad Młodzieżowych w Lublinie

EKRM to trzydniowe spotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad i sejmików. Uczestniczyło w nim ponad sto młodych osób z całej Polski.

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych w Lublinie

W dniach 26-28 maja 2023 Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce i Fundacją Civis Polonus po raz trzeci zorganizowało Europejski Kongres Rad Młodzieżowych (EKRM).

EKRM to 3-dniowe spotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad i sejmików z całej Polski, na którym młodzi ludzie w wieku 13-18 lat rozmawiali o ochronie klimatu, bezpieczeństwie i wartościach Unii Europejskiej. Wokół tych tematów organizatorzy skonstruowali program merytoryczny wydarzenia.

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych był wydarzeniem edukacyjnym dla młodych obywateli, którzy wcześniej zaangażowali się i zorganizowali wydarzenie edukacyjno- informacyjne dla swoich rówieśników. Były one poświęcone możliwościom, jakie UE daje swoim obywatelom i ich społecznościom oraz jaka jest oferta UE skierowana do młodych ludzi.

W całej Polsce młodzi zorganizowali 131 takich wydarzeń. Następnie na podstawie analizy sprawozdań z realizacji działań młodych komisja rekrutacyjna wybrała uczestników Kongresu. W Kongresie wzięło udział w sumie 105 uczestników z całej Polski.

W trakcie trwania EKRM zorganizowaliśmy 8 sesji plenarnych (w tym dyskusje panelowe), 12 warsztatów, 3 sesje pogłębiające dotyczące ochrony klimatu bezpieczeństwa i wartości Unii Europejskiej oraz 7 stoisk dla wystawców.

Wśród zaproszonych gości Kongresu byli:

  • Marek Prawda – stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej (2012 – 2016), dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce od 2016 do 2021;
  • Urszula Gacek – senatorka VI kadencji, w latach 2007–2009 eurodeputowana, stała przedstawiciel przy Radzie Europy (2011–2014), konsul generalna w Nowym Jorku (2014–2016);
  • dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego;
  • Izabela Zygmunt – ekspertka ds. polityki energetycznej w KE
  • Prof.Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych .