EuroLato 2015 na półmetku
Impreza w Inowrocławiu była już dziewiątą impreza, podczas której w niebieskich namiotach Komisji Europejskiej na odwiedzających czekało mnóstwo różnorodnych atrakcji, konkursów z nagrodami oraz technologicznych nowinek, które każdy gość strefy mógł osobiście wypróbować.

Niesprzyjająca pogoda sprawiła, że impreza Lata z Radiem rozpoczęła się z opóźnieniem, choć przez moment wydawało się, że potężna burza pokrzyżuje plany organizatorom i że być może koncerty zostaną odwołane. Burza dawała się we znaki na tyle mocno, że większość gości imprezy pojawiło się na miejscu dopiero po godzinie 17.

Kuba strefę EuroLato 2015 odwiedził razem z rodzicami. Pamiątkowe zdjęcie z mamą na tle brukselskiej siedziby Komisji Europejskiej zrobił sobie zaraz po odwiedzeniu stanowiska koło fortuny. „Mama pomagała mi odpowiadać na pytania i wygrałem misia”, pokazuje z dumą.

Jak zwykle popularnością cieszył się namiot poświęcony trwającemu Europejskiemu Rokowi na rzecz Rozwoju, w którym można było sprawdzić swoją wiedzę o Azji, Afryce i Ameryce Południowej – kontynentach, z którymi Unię Europejską łączy współpraca rozwojowa. Uczestnicy zabawy chętnie próbowali swoich sił w rozwiązywaniu rebusów i zadań dotyczących wspomnianych kontynentów. Nie mogło również zabraknąć strefy relaksu z leżakami, koła fortuny oraz ścianki fotograficznej.

Odwiedzających zaciekawiły też wirtualne gogle – nietypowa atrakcja, wykorzystująca najnowsze rozwiązania technologiczne, pozwalała zwiedzić odległe miejsca na kuli ziemskiej i obserwować je podczas wyświetlanego pokazu.

Jak zwykle gwoździem programu akcji EuroLato był quiz, który odbywał się na scenie w namiocie głównym. W klimacie telewizyjnego teleturnieju uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej i państw członkowskich, rywalizując o atrakcyjne nagrody. Publiczność chętnie dopingowała graczy, emocji nie brakowało.

W Czersku padało do wczesnego popołudnia, ale na szczęście gdy zaczynała się impreza Lata z Radiem było już sucho, a nawet wyszło słońce. Praktycznie od momentu otwarcia bram, na targowisku miejskim pojawiło się mnóstwo ludzi. Z każdą godziną było coraz więcej chętnych, żeby skorzystać z poszczególnych atrakcji. Zainteresowanie było tak duże, że gdy kończyła się impreza “EuroLato 2015”, okazało się, że rozdaliśmy wszystkie nagrody i przewidziane na ten dzień publikacje. Rekordowo dużo osób, bo ponad 300 otrzymało też na pamiątkę swoje zdjęcie wykonane na tle ścianki ze zdjęciem “Berlaymont”, czyli brukselskiej siedziby Komisji Europejskiej. Także do innych stanowisk konkursowych ustawiały się długie kolejki chętnych.

Ogromną popularnością cieszyło się niezawodne koło fortuny, przy którym bawili się i młodsi i starsi. Tłumy przyciągnął także konkurs główny. W jednej z rund quizu stanęli naprzeciw siebie p. Jarek i p. Alicja przy silnym wsparciu jej pociech. Rywalizacja była wyrównana, ale ostatecznie to p. Alicja zwyciężyła. Pytania nie były trudne, ale czasem musiałam się zastanowić nad właściwą odpowiedzią. Na szczęście miałam moich małych pomocników, którzy mi doradzali, jak się okazało trafnie – tłumaczyła.

Co warto podkreślić, poszczególne rundy przebiegały niespotykanie szybko, co oznacza, że osoby biorące w nich udział nie miały większych problemów z udzialaniem prawidłowych odpowiedzi. W Czersku bawili się z nami nie tylko mieszkańcy tego miasta i gminy, ale także wiele osób, które przyjechały z Chojnic, Tucholi a nawet z Bydgoszczy i Torunia. Zdarzały się także osoby, które postanowiły wybrać się znad morza.

Cykl imprez informacyjno–edukacyjnych będzie trwał przez całe wakacje. Do końca sierpnia namioty Komisji Europejskiej pojawią się jeszcze w dziesięciu polskich miastach.

Całą akcję można śledzić w mediach społecznościowych, używając hashtaga#EuroLato2015, na stronie internetowej Komisji Europejskiej w Polsce:www.ec.europa.eu/polska oraz na Facebook-u, Twitterze i Instagramie.