Erasmus dla młodych przedsiębiorców
W ostatni piątek, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej gościło w swojej siedzibie przedstawicieli środowisk biznesowych, którzy wzięli udział w spotkaniu informacyjnym, związanym z otwarciem kolejnej edycji tego, europejskiego programu mobilności.

“Erasmus dla młodych przedsiębiorców” jest międzynarodowym programem wymiany, który daje przyszłym i początkującym biznesmenom możliwość uczenia się od bardziej doświadczonych przedsiębiorców, prowadzących małe firmy w innych państwach Unii Europejskiej.

Do wymiany doświadczenia dochodzi podczas pobytu u przedsiębiorcy-mentora, który pomaga początkującemu przedsiębiorcy w zdobywaniu umiejętności koniecznych do prowadzenia małej firmy.

Przedsiębiorca przyjmujący czerpie korzyść, poznając własną firmę z nowej perspektywy, a także zyskuje możliwości współpracy z zagranicznymi partnerami oraz pogłębia swoją wiedzę na temat nowych rynków.

Obecnie w ramach przygotowywania nowej edycji tego prestiżowego programu, ogłoszony został konkurs skierowany do organizacji pośredniczących, które chciałyby objąć rolę punktu kontaktowego w Polsce.

Głównym zadaniem takiej organizacji jest aktywne wspieranie przedsiębiorców w trakcie wymiany poprzez udzielanie im pomocy w składaniu wniosku i nawiązywaniu kontaktu z odpowiednim przedsiębiorcą oraz udzielanie odpowiedzi na wszelkie pytania.

Celem spotkania, zorganizowanego przez Komisje Europejską, było poinformowanie uczestników jak funkcjonuje program oraz wyjaśnienie zasad konkursu skierowanego do organizacjii pośredniczących.

W spotkaniu wzieli udział Pani Ewelina Jelenkowska-Luca’ – Zastępca Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Pani Sylvie Grajales z Dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorst i Przemysłu – koordynator programu z ramienia Komsiji Europejskiej oraz Pani Anna Tórz reprezentująca Inkubator Technologiczny Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego FUAM – organizację pośredniczącą obecnej edycji.

Zaproszenie do składania wniosków przez organizacje pośredniczące w ramach programu jest dostępne pod adresem: http://ec.europa.eu/enterprise/newsroom/cf/itemlongdetail.cfm?item_id=5357.

Termin składania wniosków upływa 17 października 2011.

Osoby zainteresowane programem mogą skorzystać również z możliwości uczestniczenia poprzez webstreaming w spotkaniu dotyczącym “Erasmusa dla młodych przedsiębiorców”, które odbędzie się 12 września o godz. 10:00 w Brukseli. : http://scic.ec.europa.eu/str/index.php?sessionno=18ad9899f3f21a5a1583584d5f11c0c0