Dzień Bezpiecznego Internetu

Z powodu braku poczucia bezpieczeństwa część użytkowników sieci rezygnuje z usług oraz innych możliwości, jakie stwarza internet: prawie 20 proc. z tego powodu rezygnuje z zakupów on-line lub ze zdalnej obsługi swojego konta bankowego.

Dane te pokazują, że zaufanie to podstawowa wartość leżąca u podstaw Jednolitego Rynku Cyfrowego. Niedawno Unia Europejska podjęła ważne kroki, aby wzmocnić zaufanie do przestrzeni cyfrowej – chodzi m.in. o porozumienie ws. sprawie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz porozumienie w sprawie reformy ochrony danych w UE.

Inicjatywy takie jak Dzień Bezpiecznego Internetu mają kluczowe znaczenie dla promowania bardziej bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z sieci i technologii mobilnych, przede wszystkim przez dzieci i młodzież.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu jest obchodzony w ponad stu krajach świata pod hasłem “Lepszy internet zależy od Ciebie”. Koordynatorem wydarzenia jest ogólnoeuropejska sieć Centrów Bezpiecznego Internetu, których działanie jest współfinansowane przez UE.

Unia wspiera również platformę Lepszy Internet dla Dzieci w ramach Instrumentu Łącząc Europę. Platforma daje internautom dostęp do bogatego zasobu informacji i poradników na temat tego jak najlepiej korzystać z sieci.

Więcej informacji: