Dni Kariery już za nami!
Komisja Europejska w Polsce od 3 do 25 marca brała udział w Dniach Kariery, zorganizowanych przez studencką organizację AIESEC Polska. W sumie odwiedziliśmy 9 miast: Wrocław (03.03), Łódź (05.03), Kraków (11.03), Katowice (12.03), Poznań (17.03), Toruń (18.03), Gdańsk (19.03), Lublin (24.03) i Warszawę (25.03).

W każdym z tych miejsc uczestnicy mieli okazję spotkać się z przedstawicielami różnych firm i zapytać o możliwe ścieżki kariery. W naszym punkcie informacyjnym przedstawiciele Komisji Europejskiej w Polsce, Punktów Informacyjnych UE i Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct (PIE ED) udzielali informacji na temat staży i pracy, jakie oferują różne instytucje Unii Europejskiej.

Udział Komisji Europejskiej w Polsce w Dniach Kariery był wyjątkowy, bo zaangażowaliśmy się w ten projekt po raz pierwszy. Na brak zainteresowania ze strony uczestników targów nie mogliśmy narzekać. W sumie nasze stoisko odwiedziło ponad dwa tysiące osób! – Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym odbiorem. Wiele osób było zaskoczonych naszą obecnością, ale jednocześnie też zadowolonych, że mogą poznać także inne możliwości rozwoju kariery zawodowej – mówi Anna Kurpanik z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, która udzielała informacji na miejscu – Bardzo budujący był też entuzjazm i motywacja studentów i absolwentów do tego by się rozwijać i zdobywać nowe doświadczenia. Tym bardziej warto było dla nich tam być.

Podczas targów można było spotkać Agnieszkę Zakrzewską, Ambasadorkę Karier UE. – Dni Kariery to wydarzenie, które pozwoliło nam dotrzeć do studentów i absolwentów, którzy wcześniej nie wiedzieli o tym, że instytucje unijne mają do zaoferowania nie tylko ciekawe oferty pracy dla ludzi po różnych kierunkach, ale są to też miejsca, gdzie można odbyć staże i zobaczyć jak wygląda międzynarodowe środowisko pracy w praktyce. Na stoisko przychodzili studenci różnych kierunków: ekonomii, zarządzania, finansów, prawa czy filologii, ale nie zabrakło też pytań od studentów i absolwentów budownictwa czy energetyki. Duża część tych osób wiedziała konkretnie czego chce i przyszła do nas dowiedzieć się, co zrobić, by osiągnąć cel. Miejmy nadzieję, że wszystko to skutkować będzie w dużej liczbie aplikacji w konkursach Europejskiego Urzędu Doboru Kadr, a grono Polaków zdających konkurs będzie się powiększać. Trzymamy kciuki za uczestników Dni Kariery!

Pierwszym krokiem do kariery w instytucjach UE może być bezpłatna praktyka. O takiej możliwości podczas Dni Kariery mówili przedstawiciele Punktów Informacyjnych UE w Warszawie i Wrocławiu oraz PIE ED działających w miastach, w których odbywało się wydarzenie. Każdy, kto interesuje się tematyką Unii Europejskiej może zgłosić się na praktykę właśnie do nich.Katarzyna Demianiuk z warszawskiego InfoPointu tak podsumowała swój udział w targach – Przede wszystkim na uznanie zasługuje świetna organizacja wydarzenia. Pozytywnie zaskoczyła mnie także duża liczba osób zainteresowanych stażami oraz pracą w instytucjach Unii Europejskiej.

Swoimi wrażeniami z udziału w Dniach Kariery podzieliła się z nami Joanna Szypułka z PIE ED w Krakowie – Uważam, że jak najbardziej warto angażować się w takie przedsięwzięcia, jak Dni Kariery. Po pierwsze, dlatego, że można dotrzeć z informacją do dużej grupy osób. Ważne wydaje mi się również to, że informacja, z którą docieramy jest atrakcyjna i bardzo konkretna. Podczas takich imprez mam poczucie, że naprawdę realizuję misję Sieci Europe Direct. Po drugie, udział w takich eventach sprawia, że instytucje UE stają się bliższe obywatelom, bo oprócz tego, że zarządzają i podejmują decyzje, mogą stać się również pracodawcą.

Ważną informacją dla uczestników targów były przede wszystkim obecnie otwarte rekrutacje na staże i do pracy, jak na przykład nabór na stanowiska administracyjne (więcej informacji znajdziecie na http://www.eu-careers.eu/). Natomiast staży szukajcie na stronach konkretnych instytucji UE, a pomocna może być lista instytucji, które prowadzą własne programy stażowe.