Wybory europejskie w 2024 r. za nami. Od kampanii informacyjnej Parlamentu po wyniki wyborów i kolejne kroki – podsumowujemy, co się wydarzyło.
Od 6 do 9 czerwca 2024 r. miliony osób w całej Europie zagłosowały w wyborach europejskich, aby wybrać swoich reprezentantów w Parlamencie Europejskim.
Punktem kulminacyjnym wyborów był wieczór wyborczy w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie setki dziennikarzy relacjonowały ogłoszenie wstępnych wyników.
Przemawiając po tym, jak zaczęły napływać wyniki, Przewodnicząca Parlamentu Roberta Metsola powiedziała: „Demokracja żyje, a nasz Parlament będzie konstruktywny i będzie nieustannie pracował dla wszystkich Europejczyków i Europejek”.
Pod koniec nocy opublikowano prognozę składu nowego Parlamentu opartą na wstępnych wynikach z 23 krajów oraz szacunkach i danych przedwyborczych z pozostałych czterech.
Wstępne dane ogłoszone tej samej nocy sugerowały szacunkową frekwencję w całej UE na poziomie około 51%, podobną do frekwencji w 2019 roku.
Wyniki wyborów
Odwiedź naszą stronę internetową z wynikami wyborów, aby zobaczyć wyniki z poszczególnych krajów UE, jak i zbiorcze wyniki na poziomie UE.
Parlament Europejski będzie kontynuował gromadzenie i publikowanie danych, gdy staną się publicznie dostępne w krajach UE. Może minąć kilka tygodni zanim znane będą ostateczne wyniki.
Co teraz?
Teraz, gdy wybory europejskie 2024 dobiegły końca, a wstępne wyniki są znane, rozpoczną się prace nad utworzeniem nowego Parlamentu, zatwierdzeniem nowej Komisji Europejskiej oraz nad wznowieniem przyjmowania i głosowania nad nowym ustawodawstwem UE.
W tygodniach po wyborach, nowo wybrani posłowie i posłanki do PE utworzą grupy polityczne zgodnie ze wspólnymi przekonaniami politycznymi. 16-19 lipca nowi europosłowie i europosłanki spotkają się na sesji inauguracyjnej, aby wybrać władze Parlamentu, w tym przewodniczącego lub przewodniczącą.
W ramach wyborów, europejskie partie polityczne przedstawiły czołowych kandydatów na stanowisko przewodniczącego lub przewodniczącej Komisji Europejskiej. Wynik wyborów do PE odegra więc ważną rolę w podjęciu decyzji, kto powinien objąć ten urząd.
Posłowie i posłanki do PE zagłosują nad wyborem nowego przewodniczącego lub przewodniczącej Komisji Europejskiej; kandydata lub kandydatkę na to stanowisko nominują przywódcy krajów UE.
Parlament zorganizuje wysłuchania z udziałem kandydatów i kandydatek na komisarzy, aby ocenić ich kompetencje do pełnienia proponowanych funkcji. Następnie odbędzie się głosowanie plenarne, podczas którego posłowie i posłanki zdecydują, czy zatwierdzić skład Komisji jako całość.
Wsparcie ze strony społeczeństwa obywatelskiego i przedsiębiorstw
Czołowe postacie reprezentujące europejskie społeczności biznesowe, kulturalne i non-profit przyłączyły się do kampanii, aby wzmocnić świadomość na temat znaczenia wyborów i zachęcić ludzi do głosowania.
Ponad 500 ogólnoeuropejskich organizacji patronackich i wiele innych na szczeblu krajowym promowało kampanię #WykorzystajSwójGłos za pośrednictwem swoich sieci, własnych kampanii lub mediów społecznościowych.
W Dniu Europy 9 maja główne budynki w całej Europie zostały podświetlone w kolorach flagi UE, aby zwiększyć świadomość na temat wyborów europejskich.
Ponadto społeczność wspolnie.eu, która rozrosła się do ponad 200 tysięcy osób, pomogła zwiększyć świadomość na temat wyborów europejskich. Prowadzony przez Parlament Europejski projekt wspolnie.eu ma na celu zaangażowanie ludzi w demokratyczne życie Europy, a zwłaszcza zachęcenie ich do aktywnego uczestnictwa w demokracji.
- (otwórz w nowej zakładce)Dołącz do społeczności wspolnie.eu
Kampania Wykorzystaj Swój Głos
Parlament prowadził kampanię „Wykorzystaj swój głos. By inni nie zdecydowali za Ciebie” aby zachęcić ludzi do głosowania.
Kluczową częścią kampanii był krótki film dokumentalny „Wykorzystaj Swój Głos” podkreślający znaczenie głosowania i ochrony demokracji – obejrzano go ponad 500 milionów razy.
W filmie, seniorzy i seniorki z różnych krajów UE przekazują swoje opowieści o demokracji następnym pokoleniom i podkreślają, że demokracja i głosowanie nie mogą być traktowane jako coś oczywistego.
Obejrzyj film „Wykorzystaj swój głos” tutaj
Przeciwdziałanie dezinformacji
Instytucje UE aktywnie broniły wyborów europejskich przed dezinformacją i manipulacją informacjami wymierzonymi w europejską demokrację.
Według badania Eurobarometru, 81% obywateli i obywatelek UE zgadza się, że wiadomości lub informacje, które błędnie przedstawiają rzeczywistość lub są fałszywe, stanowią problem dla demokracji.
Parlament współpracuje z innymi instytucjami UE, władzami krajowymi, mediami, weryfikatorami informacji i społeczeństwem obywatelskim, aby dzielić się spostrzeżeniami, najlepszymi praktykami i koordynować reakcje.