Cyfrowa rewolucja trwa
Ponieważ Rada Europejska domaga się utworzenia jednolitego rynku telekomunikacji, który by zaradził obecnym problemom w tym sektorze, jeszcze przed końcem roku Komisja przyjmie odpowiednie wnioski legislacyjne w tej sprawie.

Poniżej przedstawiono najważniejsze wnioski płynące z tabeli wyników Europejskiej agendy cyfrowej.

Postępy w rozwoju internetu:
– Podstawowy internet szerokopasmowy jest w tej chwili dostępny niemal wszędzie w Europie – wydajność satelitów poprawiła się i teraz to za ich pośrednictwem internet dociera do 4,5 proc. ludności zamieszkującej obszary, na których nie zainstalowano stałych łączy szerokopasmowych. Komisja dokłada obecnie wszelkich starań, aby zapewnić szersze wykorzystanie łączności satelitarnej na tego rodzaju obszarach.
– Połowa ludności ma obecnie dostęp do szybkich sieci szerokopasmowych – 54 proc. obywateli UE może korzystać z internetu o prędkości przesyłu danych powyżej 30 Mb/s.
– Coraz więcej osób korzysta z internetu za pomocą urządzeń przenośnych – 36 proc. obywateli UE ma dostęp do internetu za pośrednictwem laptopa lub innego urządzenia przenośnego (dostęp do internetu za pomocą telefonu komórkowego wzrósł z 7 proc. w 2008 r. do 27 proc. w 2012 r.). Dostęp do telefonii komórkowej czwartej generacji (LTE) w ciągu roku wzrósł trzykrotnie i obecnie obejmuje 26 proc. populacji.

źródło i więcej informacji: Link