Posłowie i posłanki do PE reprezentują Cię w podejmowaniu decyzji na szczeblu UE. Na stronie internetowej Parlamentu możesz sprawdzić ich aktywność i to, jak głosowali.
Europosłowie i europosłanki odgrywają zasadniczą rolę w systemie politycznym UE – wprowadzają poprawki do aktów prawnych lub uchwalają je. Te decyzje wpływają na życie prawie 450 milionów Europejczyków i Europejek. Posłowie i posłanki są wybierani w wyborach bezpośrednich co pięć lat. W Parlamencie organizują się w grupy polityczne.
Parlament Europejski dąży do zapewnienia pełnej przejrzystości na temat swojej pracy. Strona internetowa Parlamentu oferuje wiele informacji o aktywności wszystkich posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego.
Znajdź informacje o aktywności posła lub posłanki
Na stronie poświęcej posłom i posłankom do Parlamentu Europejskiego możesz wyszukać ich według nazwiska, kraju lub grupy politycznej. Każdy poseł i posłanka mają własną stronę zawierającą szczegółowe informacje na temat ich działalności w Parlamencie, a także dane kontaktowe i linki do kont w mediach społecznościowych.
Na stronie głównej profilu posła lub posłanki znajdują się informacje o głównych obszarach ich pracy: sekcje „Członek” i „Zastępstwo” zawierają listę komisji, do których należą. Dlaczego to istotne? Komisje parlamentarne opracowują stanowisko Parlamentu na konkretne tematy.
W zakładce Główne działania parlamentarne po prawej stronie profilu posła lub posłanki do Parlamentu Europejskiego możesz sprawdzić, jak dana osoba pomaga kształtować politykę UE poprzez wkład do debat plenarnych, sprawozdania, przy których pracuje, i nie tylko.
Strona oferuje więcej możliwości – w wyszukiwaniu zaawansowanym możesz szukać posłów i posłanek według grupy politycznej lub organu politycznego (czyli komisji, delegacji lub innych), do których należą, przejrzeć pełną listę posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego czy poznać zasady etyki i przejrzystości obowiązujące w Parlamencie.
Dowiedz się, jak głosowali
Na stronie internetowej Parlamentu można zobaczyć wyniki każdego zarejestrowanego głosowania, a także nazwiska i grupy posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, którzy głosowali za, przeciw lub wstrzymali się od głosu.
Trzeba zaznaczyć, że aby skrócić czas sesji, wiele głosowań odbywa się przez podniesienie ręki, więc nie zostaje zanotowane, kto głosował za, a kto przeciw. Jeśli są wątpliwości, przewodniczący może zarządzić przeprowadzenie głosowania elektronicznego.
W Parlamencie odbywają się również głosowania tajne – to głosowania dotyczące konkretnej osoby, np. powołania kogoś na stanowisko; w przypadku takich głosowań również nie ma informacji, kto jak głosował.
Końcowe głosowania nad sprawozdaniami odbywają się za pomocą elektronicznego systemu głosowania, w którym można wszystko sprawdzić.
Jak znaleźć wyniki głosowań i informacje o posłach i posłankach do Parlamentu Europejskiego, którzy głosowali?
- Znajdź datę głosowania, które Cię interesuje – można to zrobić na przykład na stronie z Aktualnościami z Parlamentu.
- Wejdź na stronę sesji plenarnej, wybierz zakładkę Głosowania, następnie Wyniki głosowania i odpowiednią sesję plenarną. Posiedzenia plenarne bardziej odległe w czasie możesz wyszukać za pomocą kalendarza w prawym dolnym rogu strony.
- Kliknij na sesję, której szukasz, i wybierz Wyniki głosowania.
- Na liście, która się otworzy, kliknij na głosowanie, które Cię interesuje.
- Następnie kliknij na liczbę głosów z prawej strony. Liczba jest podświetlona i można na nią kliknąć tylko w przypadku głosowania imiennego; w przeciwnym razie zobaczysz po prostu ‘+’ dla przyjętych wniosków lub ‘-‘ dla odrzuconych.
- Po wybraniu liczby głosów pojawi się nowa strona z nazwiskami i grupami posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego uporządkowanymi według sposobu, w jaki głosowali.
Oglądaj sesje plenarne i posiedzenia komisji
W Centrum Multimedialnym Parlamentu znajdują się nagrania wideo niemal wszystkich aktywności Parlamentu – sesje plenarne, posiedzenia komisji, konferencje prasowe i debaty, a także wiele innych treści wizualnych i dźwiękowych. W wyszukiwarkę na górze strony można wpisać słowa kluczowe.
Możesz również zobaczyć listę sesji plenarnych, posiedzeń komisji, debat i innych dłuższych materiałów wideo, według daty.