Przedstawiając ideę zjednoczonej Europy w 1950 roku, Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, powiedział: – Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność.
Wkładem Polski w budowę tej solidarności było doświadczenie kraju, który przyczynił się do zjednoczenia „starej” i „nowej” Europy. Wprowadził demokrację własnymi siłami i pokazał, jak ten trudny proces przełożyć na sukces gospodarczy.
1 maja 2004 roku, razem z Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Słowacją, Słowenią, Cyprem oraz Maltą, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dzisiaj, z perspektywy 15 lat, można powiedzieć, że był to dobrze wykorzystany czas.
– Zrobiliśmy ogromny skok. Fundusze unijne pozwoliły złagodzić koszty naszej transformacji gospodarczej, zniwelować różnice rozwojowe i zmniejszyć dystans dzielący nas od najbogatszych gospodarek Europy o około 10-12 lat. Dołączyliśmy także do globalnego łańcucha dostaw i weszliśmy w światowy krwiobieg ekonomiczny. Dzięki akcesji ponownie zarzuciliśmy kotwicę w zachodniej cywilizacji – powiedział dr Marek Prawda, Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Gospodarcze efekty członkostwa Polski w UE są widoczne gołym okiem. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w latach 2003-2018 PKB Polski w przeliczeniu na mieszkańca podwoiło się. W latach 2004-2020 na inwestycje w Polsce UE przeznaczy w sumie 175 mld euro w ramach funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (plus 18,3 mld euro od 2014 roku w ramach planu Junckera). Polska jest największym beneficjentem środków z UE. Według Instytutu Badań Strukturalnych, od chwili wejścia do Unii, co roku wydatki unijne w ramach funduszy strukturalnych w Polsce 2-4-krotnie przewyższają naszą składkę.
Polacy także dobrze czują się we wspólnej Europie. Z opublikowanego w marcu 2019 roku przez Komisję Europejską „Eurobarometru 90” wynika, że poziom zaufania do unijnych instytucji oraz pozytywnego nastawienia do Unii Europejskiej są w Polsce wyższe od europejskiej średniej.
OD WĘGLA I STALI PO ZJEDNOCZONĄ EUROPĘ
Koncepcja Roberta Schumana, polegała na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Chodziło o kontrolowanie przemysłu pracującego na potrzeby wojska i zatrzymanie wyścigu zbrojeń. Powołano Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, a w 1957 roku Europejską Wspólnotę Gospodarczą i Euroatom, które stały się zalążkiem dzisiejszej Unii Europejskiej. Ponad pół wieku później, dokładnie 66 lat po wystąpieniu Schumana, idea zjednoczonej Europy jest nadal żywa. Pomimo istniejących wewnętrznych rozbieżności w niektórych kwestiach, dzisiejsza Europa jest obszarem demokracji, pokoju i rozwoju gospodarczego.
Komisja Europejska jest organem wykonawczym Unii Europejskiej, niezależnym od rządów państw członkowskich UE. Zadaniem Komisji jest reprezentowanie interesów UE jako całości. KE przygotowuje projekty nowych aktów prawnych, które następnie prezentuje Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie UE. Jest również odpowiedzialna za wprowadzanie w życie ustawodawstwa wspólnotowego, prowadzi programy unijne, nadzoruje wszystkie unijne agencje i zarządza budżetem UE. Komisja Europejska ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich krajach członkowskich UE.