30 lat wolności

4 czerwca 1989r. odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory. Jak czytamy na stronie obchodów „Zwyciężyła demokracja i narodziło się społeczeństwo obywatelskie – świadome, aktywne i solidarne. Chcemy świętować ten czas – być razem. Przed nami m.in. wspólne świąteczne śniadanie, debaty, warsztaty, koncerty, spotkania autorskie i projekcje filmowe, będziemy czytać bajki i poezję. Przyjazd zapowiedzieli m.in. uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, kandydaci na posłów i senatorów podczas czerwcowych wyborów w 1989 roku, ale też aktywiści organizacji pozarządowych.”

W celu uczczenia 30 rocznicy tego wydarzenia Gdańsk zapowiedział 11-dniowe obchody. Łącznie w ciągu tych dni spodziewać się możemy aż 130 wydarzeń.

Od 1 do 11 czerwca każdy znajdzie w Gdańsku coś dla siebie. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z warsztatów, wystaw i koncertów dla dzieci. W Europejskim Centrum Solidarności można zobaczyć zarówno stałą wystawę jak i miejsca, które zazwyczaj są niedostępne dla odwiedzających.

1 czerwca odbędzie się koncert „Wolności”, w trakcie którego wystąpią m.in. Paulina Przybysz, Wojciech Waglewski, Maria Peszek, Natalia Przybysz, Organek, Justyna Święs, Anna Przybysz, Brodka oraz wielu gości zza granicy.

Natomiast główny koncert odbędzie się 4 czerwca na Placu Zebrań Ludowych. Podzielony będzie na trzy rozdziały o tytułach “Było”, “Jest”, “Będzie”, które razem mają być obrazem ostatnich 30 lat wolności w Polsce. Zagrają, m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Maciej Maleńczuk, Kayah, Sound’n’Grace, Happysad, Piotr Cugowski, IRA i wielu innych.

Wszystkie informacje odnośnie wydarzeń związanych z obchodami znajdą Państwo na stronie wydarzenia: www.2019gdansk.pl