W pierwszym dniu kampanii mieszkańcy regionu oraz turyści zachęceni zostali do zebrania podczas spaceru po plaży, w lesie czy w przestrzeni miejskiej, co najmniej pięciu śmieci. Należało zrobić zdjęcie i wrzucić je pod odpowiedni post na Facebooku na profilu Centrum Inicjatyw Obywatelskich z oznaczeniem #wrzucdokosza! Każdy kto wykonał zadanie, mógł udać się do siedziby CIO i otrzymać torbę z gadżetami.
Drugiego dnia kampanii, czyli w sobotę odbyła się akcja SprzątaMY. W tym dniu można było skorzystać z dwóch form aktywności. O godz. 11:00 z przystani kajakowej w Zimowiskach wyruszył spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem rzeki Słupi, natomiast o godz. 12:00 w Ustce na końcu ul. Wczasowej, ochotnicy podzieleni na dwie drużyny wyruszyli w stronę mola aby sprzątać pasy zieleni i lasy. W akcję sprzątania zaangażował się również wiceburmistrz Ustki – Pan Bartosz Gwóźdź-Sproketowski, przewodniczący rady miejskiej – Pan Jacek Maniszewski oraz radna – Pani Adriana Cerkowska- Markiewicz. Okazało się, że drużyna idąca pasem zieleni po prawej stronie ul. Wczasowej zebrała więcej śmieci niż drużyna idąca lewą stroną. Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali gadżety oraz koszulki. Po akcji sprzątania obie grupy spotkały się na przystani kajakowej w Ustce, gdzie czekał na nich poczęstunek. Do przystani został również przywieziony kontener na śmieci zebrane przez uczestników spływu, który udało się w połowie wypełnić. W spływie kajakowym udział wzięło 29 osób, natomiast w akcji sprzątania terenów zielonych – 21 osób.
Ostatniego dnia kampanii „3 dni dla Ziemi”, w niedzielę, odbyła się w Ustce gra miejska. Ostatecznie wzięło w niej udział 13 drużyn (51 osób), składających się zarówno z dorosłych jak i dzieci. Każda drużyna otrzymała mapę na której były wskazane kolejne punkty do odwiedzenia. Gra składała się z 10-ciu stacji tematycznych z zadaniami ruchowymi i merytorycznymi, nawiązującymi do zagadnień z dziedziny ekologii oraz idei Europejskiego Zielonego Ładu. Uczestnicy musieli m.in. wykazać się wiedzą na temat tego, ile lat rozkładają się różne odpady, rozpoznać znaki ekologiczne czy stworzyć ubrania z gazet i innych materiałów z recyklingu. Wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety, a 3 najlepsze drużyny nagrody rzeczowe o wartości: I miejsce – 1000zł, II miejsce – 500 zł, III miejsce – 300 zł. Nagrody główne wręczała sekretarz Ustki – Pani Paulina Kamińska oraz przewodniczący rady miejskiej – Pan Jacek Maniszewski.
Niezależnie od pozyskanych nagród, każdy uczestnik kampanii „3 dni dla Ziemi” jest zwycięzcą. Wszyscy walczyli o czystsze i bardziej ekologiczne otoczenie. Dzięki lokalnym bohaterom cel został osiągnięty. Jest to doskonały dowód na to, że założenia „Europejskiego Zielonego Ładu” mogą być realizowane na szczeblu lokalnym.
Fot. EC