Sport to zdrowie!

Sport to zdrowie! Każdy z nas dobrze o tym wie, a jednak wg. badania Eurobarometru dotyczącego aktywności fizycznej w 2013 r., aż 42% Europejczyków NIGDY nie wykonuje ćwiczeń fizycznych ani nie uprawia sportu. W Polsce ten wskaźnik jest jeszcze wyższy – sięga aż 52%. Dlaczego Polacy i pozostali Europejczycy nie są aktywni? 42% ankietowanych tłumaczyło się brakiem czasu, a 20% z nich twierdziło, że nie interesuje się sportem lub nie ma motywacji do uprawiania go.

be active

Tymczasem aktywność fizyczna nie tylko pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na gospodarkę! Poza tym sport, jako skuteczne narzędzie włączenia społecznego, może okazać się bardzo przydatny w stawianiu czoła wyzwaniom, przed którymi stoi społeczeństwo Europejskie.

Dostrzegając potencjał tkwiący w aktywności fizycznej, Komisja Europejska podjęła inicjatywę, której celem jest promocja sportu w Europie oraz pogłębianie wiedzy na temat korzyści, jakie się z nim wiążą. Europejski Tydzień Sportu, którego hasłem przewodnim jest #BeActive (Bądź Aktywny), obejmuje działania na poziomie unijnym, krajowym, lokalnym i regionalnym. Ma umożliwić współpracę osób prywatnych, organów publicznych, ruchu sportowego, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i przedstawicieli sektora prywatnego. Nowe wydarzenia sportowe będą przeplatać się z istniejącymi, sprawdzonymi przedsięwzięciami włączonymi w Europejski Tydzień Sportu.

Data pierwszego (kampania ma się odbywać corocznie we wrześniu) Europejskiego Tygodnia Sportu to 7 – 13 września 2015 roku, jednak ten tydzień ma być tylko początkiem codziennej, regularnej aktywności fizycznej przez cały rok.

Kampania skierowana jest do wszystkich obywateli niezależnie od wieku, płci, pochodzenia czy kondycji. W Polsce w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu odbędzie się 20 imprez w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Płocku, Jastrzębim Zdroju, Łupkach, Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim, a potrenować będzie można piłkę nożną, tenisa stołowego, kolarstwo, lekkoatletykę, jogę, zumbę, nordic walking, bieganie (zarówno w wersji maratonowej, półmaratonowej jak i biegów przełajowych), itd.

Wybór dyscyplin sportowych jest szeroki, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową ec.europa.eu/sport/week, na której znaleźć można mapę wydarzeń, informacje o ambasadorach, oraz wiele więcej.

Zadbaj o siebie i o innych, dołącz do Europejskiego Tygodnia Sportu i Bądź Aktywny!

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: Europejski Tydzień Sportu

Blog Europejskiego Tygodnia Sportu: Blog

Znajdź wydarzenie w swojej okolicy: Mapa

2015-ewos-fb-event-page-team