Budżet na trudne czasy
Komisarz Janusz Lewandowski zapewnił, że 8 lutego (podczas Rady Europejskiej) wszystkie strony będą pracować nad kompromisem, który mógłby zakończyć toczące się od miesięcy negocjacje nad wieloletnim budżetem UE na lata 2014-2020. Kolejnym etapem będzie porozumienie z Parlamentem Europejskim. Zdaniem komisarza, PE ma do odegrania niezwykle istotną rolę, ponieważ w czasie pracy nad końcowym kształtem wieloletnich ram finansowych zapadną decyzje dotyczące ważnych dla Polski programów sektorowych: kohezji (polityki spójności) i rolnictwa.

Komisarz zwracał również uwagę, że dzięki obecnemu finansowaniu z budżetu unijnego „dotąd budowała się Polska samorządowa. – To było zaspokajanie głodu lokalnego – mówił zaznaczając, że od 2014 roku “trzeba się będzie bardziej organizować wokół własnych źródeł finansowania inwestycji”. Jednocześnie nadchodzi czas na “potrzeby wyższe”, jak mówił komisarz, odnosząc się do konieczności inwestowania w badania i innowacje mogące się przyczynić w najbliższej przyszłości do rozwijania konkurencyjności polskiej gospodarki. –Musimy się zastanowić jak Polskę zaradną przeorientować na Polskę innowacyjną, która poradzi sobie w zglobalizowanych świecie – mówiłLewandowski.

Komisarz Lewandowski odniósł się również do szeroko komentowanej w Polsce sprawy zamrożenia przez KE refundacji 3,5 mld zł na projekty drogowe – w związku z podejrzeniami zmowy cenowej, jaką mieli zawrzeć wykonawcy. Komisarz wskazywał, że jeden incydent nie może zamazać ogólnego obrazu, jakim jest efektywne wykorzystywanie unijnego wsparcia przez Polskę. –Obyśmy wyszli z tego zamieszania wzmocnieni.

źródło i więcej informacji: Link